Gebelik

      ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMANIN YOLLARI

      ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMANIN YOLLARI

 

Emzirmek, yeni doğum yapmış olan her annenin en büyük hayalidir. Yaradılış gereği her annenin bebeğinin beslenmesine yetecek kadar sütünün olmasına rağmen, bazı sağlık ve çevresel faktörler buna engel olabiliyor. Bu gibi durumlarda beslenme ile anne sütünün çoğalmasına katkı sağlamak mümkündür. Yeni doğmuş bebeğin gelişimi için mucizevi etkiye sahip olan anne sütünün her damlası oldukça değerli. Bu nedenle lohusa durumunda olan annenin ilk önceliği bebeğin beslenmesine yoğunlaşmak olmalıdır. Mümkün olduğunca stresten uzak kalmak sütün kalitesi bakımından son derece önemlidir. Gereksiz stres nedeniyle maalesef birçok anne bebeğine mama vermek zorunda kalmaktadır.

 Anne sütünü artıran yiyecekler arasında; bulgur pilavı, dereotu, tahin gibi birçok yiyeceği sayabiliriz. Bu yiyeceklerin yanı sıra kuru meyvelerden yapılmış komposto da hem bol süt olmasına hem de süt yoluyla bebeğe geçerek bebeğin de rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

Anne sütünü artırmak adına verilen bu tavsiyelerin yanı sıra, annenin moralinin yüksek olması en önemli etkenlerden biridir. Bu nedenle bebeği ile keyifli vakit geçirmesi gereken anneye gereksiz eleştirilerde bulunmak, özellikle aile büyüklerinin kaçınması gereken durumlardan biridir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu