Sağlık

Multiple Skleroz Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Multiple skleroz hastaları

 

Multiple skleroz hastaları ilaç düzenlerini bozmadıkları takdirde oruç tutmalarında hiçbir tıbbi engel bulunmamaktadır. Aç kalmanın hastalık üzerine olumsuz bir etki oluşturmadığına dair bilimsel kanıtlar bulunmaktadır. Bu konuda İran’ da bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma da 40 oruç tutan ve 40 oruç tutmayanmultiple skleroz hastası takip edilmiştir. 6 aylık takip sonucunda hastalıklarında bir değişiklik olduğu gözlemlenmemiştir. Belki ileri düzeyde MS hastalarında yani günde ortalama 3 veya daha fazla ilaç kullanımının zorunluğu olduğu durumlarda ilaçlarını aksatabileceklerinden dolayı oruç tutmaları uygun olmayabilir. Fakat bu durumu kendileri ile ilgilenen uzman doktorları ile paylaşmaları sağlıklı karar verebilmeleri için gereklidir.

Multiple Skleroz Hastalarının Takip Etmeleri Gereken Özel Bir Diyet Var mıdır?

Özel bir diyet programından ziyade sağlıklı ve dengeli beslenmek önemlidir. Taze ve mevsiminde bulunan sebze, meyve ve beyaz et ağırlıklı gıdalar tüketilmelidir. Protein ve vitamin bakımından zengin gıdalar yeterince alınmalıdır. Sigara ve alkolden kaçınmalıdır. Çünkü başka sağlık sorunlarının da oluşmasını sağlayarak hastalığınızın normal seyrinden daha hızlı ilerlemesine sebep olacaktır. Katı yağlar ve margarinler kullanılmamalı, zeytinyağı ağırlıklı beslenilmelidir. Donmuş ve işlem görmüş gıdalar tercih edilmemeli yoğurt, süt, peynir tüketimine özen gösterilmelidir.

Multiple skleroz hastaları

Protein ve vitamin bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir. Eğer yeterince vitamin alınmıyorsa, ilaç tedavisi ile giderilmeye çalışılmalıdır. Yeterli ve dengeli beslenmenin beraberinde egzersizlerle desteklenmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu