Diyet

Yanıklara İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Özellikle mutfakta fazlasıyla zaman geçiren hanımlar mutlaka yanlışlıkla bir yerine yakmıştır. Sadece mutfakta zaman geçirmenize gerek yok aynı zamanda Saç düzleştirirken bile yanlışlıkla elimizi yaktığımız oluyor.  Eğer yanık bölgelerde İyileştikten sonra bir iz olmasını istemiyorsanız bitkisel yağlar imdadınıza yetişecektir.

Ev ortamında yaşanan, 1 ve 2. derece olmayan yanıklarda İz kalmaması ve yanıkların daha hızlı iyileşmesi için kullanacağınız bitkisel yağları bugün sizler için hazırladık.

YANIKLARIN HIZLI İYİLEŞMESİ İÇİN ETKİLİ BİTKİSEL YAĞLAR

Lavanta Yağı

Evinizden lavanta yağını kesinlikle eksik etmeyin Çünkü faydaları saymakla bitmiyor. Bitkisel yağları arasında kullanım alanı oldukça geniş bir yağ olan lavanta yağı sadece yanık durumunda bile işinize çok yarayacak. Yanık üzerine lavanta yağını uyguladıktan hemen sonra ağrının azaldığını göreceksiniz. Aynı zamanda yeni doku oluşumunu destekleyen lavanta yağı antibakteriyel özellikleri sayesinde yanık bölgesini enfeksiyonlardan da korur.

Papatya Yağı

Papatya yağı da Yanıklar konusunda Mucizeler yaratabilen bir yağdır. Roma papatyası ve sarı papatya yağı olarak piyasada çeşitlerini bulmak mümkün. İltihap engelleyici etkisi olan ve aynı zamanda antiseptik özellikleri bulunan papatyaya ağrılı yanıklara hızlı bir iyileşme süreci sağlar.

Nane Yağı

Mutfakta sıcak tencereye tema seçme buharlanması ya da fırın yanıkları için kesinlikle nane yağı esansı Tercih edebilirsiniz. Uzun yıllardan beri Yanıklar için ferahlatıcı ve yatıştırıcı özellikleri olan bu yağı tercih edilmektedir.

Portakal Çiçeği Esansı Yağı

Yanık geçtikten sonra ortaya çıkan lekeleri gidermek için Portakal Çiçeği esansı yağını Tercih edebilirsiniz. Yeni oluşmuş yanıkların izlerinde hemen kullanırsanız daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. Yanık izlerini gidermek için bir damla kuşburnu yağı ve 10 Damla Portakal Çiçeği esansı yağını karıştırın ve Günde 2 defa yanık izinin üzerine kullanın.

Hint Defnesi Yağı

Hemen hemen her türlü acılı yanık ve yaralarda olumlu etki gösteren Hint defnesi yağı ağrılara anında hafifletir. Antiseptik özellikleri olan bu yağ aynı zamanda Antibakteriyel özellikler gösterir ve mantar iltihap ve enfeksiyon gibi sorunları engeller.

Adaçayı Yağı

Adaçayı yağı potansiyel bir iltihap önleyicidir. Hem iltihaplanmaları engel olan bu ya hem de yanığı tedavi sürecini hızlandırır. İsterseniz Yanık tedavisinde Günde 2 defa ada çayı içerek de bu süreci destekleyebilirsiniz.

Okaliptus Yağı

Yanıkların enfeksiyon kapsamına önlemek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için okaliptüsten elde edilen esanslı yılı Tercih edebilirsiniz. Antiseptik ve mikrop kırıcı özellikleri bulunan bu yağı doğal bir ağrı kesici olarak da kullanılabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu