Sağlık

Çocukları Obeziteden Korumanın Yolları Nelerdir?

Çocukları Obeziteden Korumanın Yolları Nelerdir? Obezite, günümüzde hem yetişkinler hem de çocuklar için tüm dünyada yaşanan en önemli sağlık sorunlarından biridir. Günümüzde tüm dünya genelinde çocukların yaklaşık yüzde 40 ila yüzde 50’si obezite ile mücadele etmektedir.

Çocukları Obeziteden Korumanın Yolları Nelerdir? Çoğu ebeveyn çocuklarının obezite olmasından korkar. Bu yüzden aileler doktorlara başvurarak bu sağlık sorunun tedavi edilmesi için harekete geçmektedir. Ancak obezite bir sağlık sorunu olsa da bir hastalık değildir. Doktorlar obezite problemi olan çocuklara metabolizmayı hızlandırıcı ilaçlar reçete etmektedir. Aynı zamanda doktorlar çeşitli zayıflama takviyeleri de önerebilmektedir. Tıbbi ilaçlar ve takviyeler kullanmadan da çocuğunuzu obeziteden koruyabilirsiniz. Çocuğunuzu obeziteden korumanın 2 temel yolu vardır. Bunlar doğru beslenme ile egzersizdir.

Çocuklarda obezite birçok ciddi sağlık sorununa neden olmaktadır. Bu yüzden çocukların obeziteden korunması oldukça önem kazanmıştır. Çocuklarda obeziteyi önlemek için onların sağlıklı beslenmelerini desteklemek ve fiziksel aktivitelere katılmalarını sağlamak gerekmektedir.

Beslenme

Öncelikle obezitenin bir beslenme sorunu olduğunu bilmek çok önemlidir. Bu yüzden çocuğunuzu obeziteden korumak için çocukluk döneminde onlara çok şekerli ve yağlı yiyecekler vermekten kaçınmalısınız. Aynı zamanda çocuğunuzu kolesterolü düşük yiyeceklerle beslemelisiniz. Çocuğunuzu obeziteden korumak için onlara taze sebze ve meyve, tam tahıllar ve süt ürünleri ile beslemelisiniz. Süt ürünleri ile çocukları beslemek sağlık açısından çok faydalı bir davranış değildir. Ancak çocukların büyüme dönemlerinde belirli bir oranda süt ürünleri ile beslenmesi gerekmektedir. Çocuğunuzu obeziteden korumak için çocuğunuza daima belirle ölçüde yiyecekler vermelisiniz. Aynı zamanda çocuğunuzun sindirim sisteminin sağlıklı çalışması için onun yeterince su içtiğinden emin olmalısınız.

Egzersiz

Çocuğunuzu obeziteden korumak için onu fiziksel aktivitelere yönlendirmelisiniz. Obezite yanlış beslenmeden kaynaklanan bir rahatsızlık olduğu kadar aynı zamanda hareketsizlikten de kaynaklanan bir sağlık sorunudur. Bu yüzden çocuğunuzu fiziksel aktivitelere teşvik etmelisiniz. Çocuğunuz yeterli fiziksel aktivitelerde bulunduğunda vücudunun metabolizma hızı gelişir. Bu sayede çocuğunuz obeziteden korunur. Çocuklarda metabolizma hızının yeterli çalışması vücuttaki fazla yağları yakabilmesi için önemlidir. Bu yüzden çocuğun her gün yeterli oranda hareket etmesi, yürüme, yüzme, ip atlama, top oynama gibi fiziksel aktivitelerde bulunması gerekmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu