Gebelik

Bebekler İçin Mama Tarifleri

Bebeklerin beslenmesinde ilk altı ay boyunca anne sütü verilmesi önerilir. Altı ayın sonunda ise ek gıdalar başlanabilir.

Altı Ay Sonrası Hangi Besinlerden Mama Yapılabilir?

İlk etapta yoğurt ile tanıştırmanız faydalı olup bunun yanı sıra mama tarifleri ile de çok çeşitli besinlere geçebilirsiniz.

bisküvili peynirli bebek maması
bisküvili peynirli bebek maması

Bunların arasında pirinç, patates, havuç, balkabağı, elma, armut, şeftali gibi sebze ve meyveleri mama olarak iyice ezerek ya da haşlayarak vermeniz bebeğiniz açısından son derece önemlidir.

Sekiz Aylık Bebeğe Ek Olarak Hangi Besinler Verilir?

Sekizinci aya gelen bebeğinize yeni yiyecekler ile tanıştırırken üç gün kuralını mutlaka uygulayın. Yeni eklenen besinlere kırmızı et, tavuk, balık ve yeşil sebzeler katılır. Fakat bu besinleri mutlaka püre şeklinde vermeye özen gösterin. Bu dönemde yalancı işkembe çorbası, patatesli somon püresi, kıymalı tarhana gibi yiyecekleri verebilirsiniz.

On Aylık Bebeğin Beslenmesi

On aylık bebeğin beslenmesinde çeşitli mama tarifleri ile zenginleştirilmiş menü ile tanıştırabilirsiniz. Havuç, kabak ya da salatalık gibi sebzeleri diş kaşıyıcı parmak besin olarak da vermeniz mümkün. Bu besinleri verdiğinizde asla çocuğunuzu yalnız bırakmayın. Pilav, makarna, köfte, irmikli tatlı, arpa şehriyeli çorba, sebzeli bulgur çorbası gibi yiyecekler ile tanışabilir. Tabi tüm bu besinleri onun için özel ve taze yapmanız gerekir.

On İki Aylık Bebeğin Beslenmesi

Bebek beslenmesinde en zor dönemi atlatıp daha çok birlikte tüketebileceğiniz var ise daha büyük olan çocuğunuzla paylaştırabileceğiniz birçok yiyeceği verebilirsiniz. Bal ve yumurta akından bir süre daha uzak kalmak faydalı olabilir.

bebek maması
bebek maması

Bu mama tariflerinin içeriklerine ve daha fazlasını öğrenmek için http://www.gebelikveannelik.com/mama-tarifleri adresinden ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu