Gebelik

BEBEKLERDE İSİLİK VE İSİLİK TEDAVİSİ

BEBEKLERDE İSİLİK

Yazın bunaltan sıcakları artarak devam etmekte. Haliyle sıcaklar yetişkinlerden ziyade vücutları daha hassas ve duyarlı olan bebekleri daha çok etkilemektedir. Bu sıcaklar bebeklerin vücuduna isilik olarak geri dönmektedir.

Ter bezlerinin sıcak ve nemden etkilenerek tıkanması sonucu ciltte ortaya çıkan isilikler daha çok 4 ve 8. hafta arasındaki bebeklerde görülmektedir. Bebeklerin kalın giydirilmesi, uzun süre banyo yaptırılmaması gibi durumlarda vücutta yakın zamanda isilik görülme ihtimali yüksektir.

Bebeklerimizi isilikten korumak için sıcaktan korumalıyız. Soğuk yerlerde değil, serin yerlerde tutmalıyız. Aksi takdirde isiliği geçirmek için uğraşırken farkında olmadan yeni ve daha ciddi bir sıkıntıya sebep olabiliriz. Bebeğin vücudunu sıkacak dar kıyafetler giydirmekten kaçınmalıyız. Bebeğin altında uzun süre aynı bezin kalması doğru değildir. Bebeğin altını sık sık değiştirmeye özen göstermeliyiz. Ancak burada bezlere de dikkat etmeliyiz. Naylonsu bezlerin de isiliğe sebep olacağı göz ardı edilmemelidir. Aynı şekilde naylonsu külotları da giydirmekten kesinlikle uzak durmalıyız.

İsiliğe sebep olan ortamlar ise sıcak ve uzun süre havalandırılmamış ortamlardır ve bebeğimizi bu ortamlardan uzak tutmamız gerekir. Aşırı sıcak ve havasız ortamlar bebeğimizde isilikler oluşmasına sebep olacaktır.

Eğer bebeğimiz isiliğe yakalanmış ise bol bol banyo yaptırmamız gerekir. Bebeğimizin kaşıntısı varsa kaşıntı için özel kremler, pudralar vs. doktor izni ile kullanabiliriz.  İsiliklerin geçmesinde banyo yaptırmak ilaçtan önce gelir zira isilik terden ve sıcaktan dolayı çıkmaktadır. Bebeğin vücudunu serinletmek ve temiz kalmasını sağlamak için banyo yaptırmaya özen göstermeliyiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu