Diyet

Diyet Yaparken Dikkat Edilecekler

Rahatsız edici kilolarından kurtulmak isteyenler ilk önce hedefini belirledikten sonra, diyet yaparken şu hususiyetlere dikkat etmelidir;

  • Sık sık tartılmamayı,
  • Kendini ödüllendirmeyi,
  • Olumsuzlukları değil olumlu sonuçları görmeyi,
  • Yemek yeme isteği uyandığında aç olup olmadığını,
  • Öğünlerde yediklerine dikkat etmeyi,
  • Diyette iken kendini hayatın güzelliklerinden soyutlanmış gibi hissetmemeli.

Acaba ben hiç kilo verdim mi ya da ne kadar verdim deyip sık sık tartılmak yanlış bir yoldur. En uygun tartılma aralığın haftada bir kez ve o da sabahları aç karınla yapılmalı. Gün içinde birkaç kez değişik saatlerde tartılmak moral ve motivasyonun bozulmasına neden olacaktır. Diyet programına başlandıktan sonra alınan her olumlu neticeden sonra kişi kendini ödüllendirmeli. Ancak bu ödül yeme ve içme şeklinde olamamalı.

Bardağın Dolu Tarafını Görmek

Diyette devam eden kişi moral ve motivasyonunu yüksek tutmak için verdiği her kilo için sevinmeli. Bu verilen miktar ne kadar olursa olsun diyet yazan başarını küçümsememeli. Bu şekilde diyetin uzun süre tutulmasını sağlamış olup daha rahat hedefe ulaşılmış olur. Sağlıklı bir hayat devam ettirmek için diyette olan kişi doğru beslenme programına uyarken çevresinde gördüğü diğer insanların istedikleri her şeyi yiyip içmeleri kendisini olumsuz etkileyip dışlanmış hissetmemeli. Kişi, yemek yeme arzusu geldiğinde yemeye başlamadan aç olup olamadığını yoklamalı. Çünkü yemek yeme isteği bazı insanlarda sadece acıkma sonucunda ortaya çıkmaz. Bazen mutsuzluk, sinirlenme ya da mutlu olma kişilerde yemek yeme hissi uyandıra bilir. Bunun da neticesi gereğinden fazla enerji alma ve bu enerjinin kiloya dönüşmesidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu