Sağlık

Erkek kısırlığı nedir, tedavisi nasıl yapılır

Erkek Kısırlığı

Erkek Kısırlığı Nedir?

Erkek kısırlığı nedir sorusunun tek bir cevabı yoktur. Erkeklerde kısırlığa pek çok etmen sebep olabilir. Temelde erkekte kısırlıknedenleri: iltihap sebebiyle oluşan hastalıklar, genetik problemler, önceden geçirilen ameliyatlar, doğum sırasında yaşanan bir takım problemler, hormonal hastalıklar olabilir. Bunların yanından varikosel hastalığı da kısırlık sebebi olabilmektedir.

Erkeklerde Kısırlık Sebepleri

Erkeklerde kısırlık nedenleri bazı durumlarda alkol ve sigara alışkanlıklarından da ileri gelebilir. Bunun yanında kas geliştirici ve steroid içeren özellikle de vücut geliştirme sporuyla uğraşanların kullandıkları ilaçlar da kısırlığa sebebiyet verebilmektedir.

Çok sıcak ortamda ve havada zehirli gazların dolaştığı yerlerde çalışanlar veya sürekli oturarak çalışmak zorunda olanlarda da kısırlık görülme riski oldukça fazladır.

Belirtileri

Erkeklerde kısırlığın belirtileri genelde idrar yaparken zorlanma ve yanma ile kendini göstermektedir. Bu gibi bir durumdan şüphelenilirse kadın ve erkeğin doktora beraber başvurmaları tavsiye edilir.

Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde kısırlık tedavisi başlangıç aşamasında öncelikle sperm testleri ve hormon testleri yapılır. Bu yapıldıktan sonra ilaç tedavisi daha sonra mikro cerrahi ve endoskopi uygulanır. Erkek kısırlığında başvurulan yöntemlerden bir diğeri ise aşılama yöntemidir. Tüm bu tedavi yöntemlerinden bir sonuç alınamazsa mikroenjeksiyon yöntemine başvurulur. Mikroenjeksiyon yöntemi ile başarı oranı %80, hamilelik oranı ise %40’ lara kadar çıkmaktadır. Türkiye’ de yaklaşık olarak 1,5 milyon bebek mikroenjeksiyon yöntemi ile dünyaya gelmiştir. Mikroenjeksiyon, mikro bir pipet ile hücre duvarından hücreye madde eklenmesi ile gerçekleştirilir. Diğer tekniklere göre daha zor bir tekniktir

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu