Dekorasyon

Gotik Ev Dekorasyonu

Gotik Ev Dekorasyonu

 

Gotik mimari tazı, Avrupa mimarisinde Ortaçağ’a adeta damga vurmuş bir akımdır. Bu stilde yapılan yapılar, sivri uçlu kuleler, devasa katedraller, taş şatolar olarak dikkat çekmekteydi. Gotik tarzın ev dekorasyonuna yansıması ve günümüzde yorumlanması farklı şekilde olmuştur. Yükselen trendler arasında yer alan Gotik tarzı dekorasyonda bilmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Gotik ev dekorasyonu günümüzde daha romantik bir tarzda yorumlanış ve uygulanmaya başlanmıştır. Bu tarzda, koyu renkler ön plana çıkmaktadır. Özellikle kemerli pencere kornişleri, büyük desenli duvar kağıtları Gotik tarzda dikkat çeken ayrıntılar arasında yer almaktadır.

Gotik Ev Dekorasyonu

Gotik stilinde en dikkat çeken özelliklerden biri de, parçaları büyük oymalı, büyük boyutlardaki yemek masalarıdır. Ayrıca, kumaş döşemeli ve yüksek sırtlı sandalyeler de bu stilde dikkat çeken eşyalar arasında yer almaktadır. Bu stilde öne çıkan motif ise, dört yapraklı yonca motifidir. Bu motif, çeşitli eşyaların üzerinde kullanılmaktadır.

Gotik mimarisinde, eğer imkanınız varsa uzun tavan kirişleri eklemeniz önemli bir artı olacaktır. Koyu renklerin yanı sıra, günümüzde pastel tonlar da Gotik mimariye eklenmektedir. Gri, gül kurusu gibi renkler, günümüzde ön plana çıkmaktadır. Yine de birçok kişi Gotik stilinde siyah ağırlıklı tercihlerde bulunmaktadır.

Gotik mimarisinde kullanılacak yatak örtüleri ve ev tekstilinde dantel, tüller, kadife ve ince brokarlar kullanılmaktadır. Gotik sitilinde en önemli ayrıntılardan biri de büyük boyda şamdan ve mumlardır. Ayrıca büyük taşlı pirinç avizeler de bu stilde aydınlatma için kullanılmaktadır. Büyük aynalar ve cam aksesuarlar da es geçilmemesi gereken ayrıntılardır.

Gotik ev dekorasyonu

Gotik tarzı ev dekorasyonu, renk ve stil anlamında sert görünümünden biraz uzaklaşsa da günümüzün yükselen trendleri arasında yer almaktadır. Ortaçağ mimarisine meraklı olanlar bu tarzı tercih etmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu