Gebelik

Hamilelikte Hangi Balıklar Yenebilir

İnsanların çoğu kendilerine dikkat ederek beslenmelerini en iyi şekilde yapmaya çalışırlar. Özellikle sağlığımız açısından yediğimiz yiyecekler büyük önem taşıdığından beslenme önemli bir kavramdır. Bu kavram kadınlarda hamilelik sürecinde iki kat önem kazanıyor. Çok hassas dönemlerden geçen bayanlar bu süreçte yiyeceklerine dikkat ederek sağlıklı olmak zorundadırlar.

Hamilelikte yenecek balıklar
Hamilelikte yenecek balıklar

Hamilelik sürecinde beslenmelerine dikkat etmesi gereken hanımlar yiyeceklerini özenle seçerek bağışıklık sistemlerini güçlü tutmak zorundadırlar. Özellikle bayanlara hamilelik dönemlerinde balık yemeleri tavsiye edilir. Ancak her balık çeşidini hamilelik döneminde tüketmek faydalı olmayabilir bu nedenle yediğiniz balıklara dikkat etmeniz gerekiyor. Yapılan bazı araştırmalar yüksek oranda civa bulunduran balıkların hamilelikleri olumsuz etkilediğini ortaya koyuyor. Bu nedenle hamilelik sürecinde civa bulunduran balıklardan uzak durmakta fayda var. Besleyici değerleri yüksek olan levrek, mezgit, lüfer, barbunya, kefal gibi balık türleri hamilelere önerilerek yemeleri tavsiye ediliyor. Ancak bu balıkların temiz denizlerden geldiklerinden emin olmakta fayda var.

Hamilelikte balık yemek
Hamilelikte balık yemek

Balıkların Hamilelik Sürecine Etkileri

Balıklar hamilelik sürecinde çocukların gelişimlerine yardımcı olarak beyin ve göz gelişimleri açısından faydalı olmaktadır. İçerdikleri omega 3 ve omega 6 yağ asitleri ile fazlasıyla zengir bir besin içeriğini bizlere sunuyorlar. D vitaminini içerisinde fazlaca bulunduran balıklar bebeklerin gelişimine de fazlasıyla katkı sağlıyorlar. Ancak bazı balıkların içerisinde bulunan civa miktarı bebekleri olumsuz etkileyebildiğinden buna dikkat edilerek tüketilmesi gerekiyor. Çocuklarınızın sağlıklı gelişimim için temiz ve derin sularda yetişen gelişimini hızlandıracak balık türlerini tercih edin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu