Sağlık

KALP KRİZİ ÖNLEYEN YÖNTEMLER

KALP KRİZİ ÖNLEYEN YÖNTEMLER

 

Kalp krizi tüm dünyada büyük çaplı ölümlere yol açan bir sorundur. Günlük hayatta bazı kurallara uyarak ve hayatı düzene sokarak kalp krizi riskini en aza indirmek mümkündür.

KALP KRİZİ ÖNLEYEN YÖNTEMLER

1- Tuz Kullanımı :Aşırı tuz tüketimi kalp için çok tehlikeli bir durumdur. tuz tüketimindeki artış kalp ritminin bozulmasına ve kalp krizi riskinin artmasına sebep olur. Günlük ideal tuz tüketimi 6 gramdır.

2- Tansiyon Ölçümü: Tansiyon ölçek günümüz teknolojisiyle çok kolay bir işlem haline gelmiştir. Düzenli tansiyon takibi yapmak ve düzensizlikler durumunda geç kalmadan bir sağlık kuruluşuna başvurmak hipertansiyona bağlı kalp krizi riskini azaltmaktadır.

3- Siyah Çay : Çay tüketimi demir elementinin hücre bağlanmasına engel olmaktadır. Bu sebeple gündelik alışkanlığımız olan, kahvaltı yaparken çay tüketimi kalp krizi riskini arttırmaktadır. Besin tüketimleri sırasında olmamak kaydıyla normal zamanda tüketilen 6 bardak ve üzeri çayın ise, kanda bulunan artık demir elementlerinin bağlanmamasına ve dışarı atılmasına neden olduğundan kalp krizi riskini azalttığı kanıtlanmıştır.

4- Yağ Tüketimi: aşırı yağlı gıdaların tüketimi, vücut içerisindeki yağ oranın yükselmesine ve kalbin yükününde buna bağlı olarak artmasına sebep olmaktadır. Yağ, hücresel sindirimi zor bir üründür. bu sebeple aşırı yağ tüketimi kalp krizi riskini arttırmaktadır.

5- Fındık ve Badem: İyi kolesterol üzerinde yükseltici, kötü kolesterol üzerinde düşüş etkisi yaratan fındık ve badem bu sebeplerinden dolayı kalp krizini önlemektedir.

6- Spor: Ağır ve dengesiz yapılmamak kaydıyla, hafif ve orta şiddetle haftalık düzenli bir program halinde yapılan spor kalp krizi riskini azaltmaktadır.

7- Yumurta: Tüketmeyi çok sevdiğimiz ve bir çok hamur işinin yapımında kullandığımız bir üründür. Yumurta tüketimini haftalık 1-2 adetle sınırlamak kalp krizi riskini azaltmaktadır.

8- Domates: Antioksidan etkisi sayesinde kalpte yaşanabilecek büyüme sorunlarını ve kalbin yağlanmasını önler. Bu sebepten dolayı kalp krizi riskini azaltır.

9- Balık: İçerdiği omega-3 yağ asidi sayesinde damarlarda birikme oluşmasına ve buna bağlı gelişebeilecek anjina durumlarına engel olur. Anjinadan kaynaklı kalp krizi riskini azalttığından hafta da 1 yada 2 kez tüketilmesi önerilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu