Sağlık

KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜREN 3 HATA

 Ani kan şekeri düşmesi sonucu bayılma atakları, baş dönmesi ve göz kararması yaşanabilir. Glikoz düzeyinin düşük olması tehlikeli bir durumdur. Çünkü beynin tek enerji kaynağı devamlı olarak glikoza yani ‘kan şekerine’ bağımlı oluyor. Peki ama hangi hatalar hipoglisemiye sebep oluyor?

1. HATA: Sık beslenmek yerine vücudu tamamen aç bırakmak. Kan şekeri düşüklüğü sonucu olarak halsizlik, titreme, çarpıntı ve konsantrasyon güçlüğü gibi yakınmalar olabiliyor.
Çözüm : Öğünleriniz arasında en fazla 3 saat olsun ki, bu durumu kontrol altına alın. Uyandıktan itibaren belli aralıklarla 3 ana öğün ve 3 ara öğün yiyin. Böylece insülin hormonu düzenli bir şekilde salınır ve kan şekerinin sabit düzeyde kalmasını sağlar.

2. HATA: Şekerleme ve fastfood tarzında beslenme. Çikolata ve fast  food tipi besinlerden mutlaka uzak durun. Çünkü bu besinlerde bulunan şeker ile yağ kan şekerinin ani bir şekilde yükselip daha sonra bir anda düşmesine neden oluyor.
Çözüm: Kızartma yerine ızgara, haşlama veya fırında hazırlanan yiyecekleri tüketin. Basit şeker (çikolata, şeker) yerine de kompleks şeker içeren tam tahıllı ürünler, bulgur pilavı, kepekli makarna bakliyat ve proteinli ürünleri (süt, peynir, yoğurt, ayran) tüketmeye gayret edin.

3. HATA: Alkol ve kafein tüketimine dikkat etmemek. Alkol, kan şekerini aniden yükseltip sonra düşürdüğü için mümkün olduğunca tüketmeyin.
Çözüm: Sınırlı miktarlarda kafein tüketin. Alkolü aç karnına tüketmeyin. Mutlaka bir öğünle tercih edin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu