Sağlık

Menopoz ve Hormon Replasman Tedavisi

Kadınlarda menopoz durumu oldukça normal olan ve belirli yaşan gelen kadınlarda görülen bir durum olmakla beraber bu duruma alışma süreci son derece önemlidir.

Kadınlarda Menopoz Dönemi

Kadınlarda menopoz dönemi değişmekle beraber ülkemizde ortalama olarak 46-47 yaş aralığından girilen bir dönemdir. Menopoz dönemi bayanlar için düzensiz adet kanamaları ile başlayan ve âdetin tamamen kesilmesiyle sona eren, ve normal hayat döngüsü içersinde oldukça normal bir dönemdir.. Ve bu dönemin ilk zamanlarında kadınlarda görülen hormonel dengesizlikler ilk başlarda normaldir. Çünkü vücut uzun yıllar alıştığı rutinden farklı bir hal almaktadır.

Menopoz Belirtilerinin Görülme Sıklığı

Menopoz dönemi, bazı kadınlarda herhangi bir sorun yaşanmadan sonlanmaktadır. Fakat bu sorunsuz geçiren bayanların oranı tüm menopozdaki kadınların oranı ile karşılaştırıldığında sadece yüzde 25 gibi oldukça düşük bir oran olarak karşımıza çıkmaktadır. Adetlerde görülen düzensizlikler, yumurtalıkların aktivitesinin oldukça azalması bu dönemin en önemli göstergeleri arasındadır. Azalan hormon durumu, kadınlarda sürekli hormon dengesizliğinden kaynaklanan ısı durumu, gece terlemesi gibi meydana gelmektedir.

Kadından kadına değişmekle beraber bu menopoza tam anlamıyla geçiş 10-15 yıl sürmektedir ve genellikle 65 yaşında tüm belirtiler ortadan kaybolmaktadır.

Hormon Replasman Tedavisi

Hormon replasman tedavisi belirli periyotlarda veya devamlı, ağızdan, cilt yoluyla ya da transvajinal yollarla uygulanabilen östrojen ve progesteron ya da sadece östrojen şeklinde uygulanabilen bir yöntemdir. Bütün bu uygulama şekillerinden hangisine karar verileceği hastanın durumu ile doğru orantılıdır. Hormon tedavisi planlandığında tam bir muayene ve genel testler testi, çeşitli kan ve idrar testleri, karaciğer böbrek ve kolesterol ile ilgili kan testleri, mamografi ve meme ultrasonografisi mutlaka yapılmalıdır. Çünkü bazı durumlarda bu tedavi yönteminin uygulanması oldukça risklidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu