Sağlık

Muz kabuğundaki faydalar nelerdir?

 

Muz kabuğundaki faydalar nelerdir?

İnsan için önemli vitaminler barındıran meyveler arasında muz da yer almaktadır. Özellikle kabuğunda ki insan için yararlı özelliği ile de dikkat çekmektedir. Yüz maskesinin yanında eklem ağrıları gibi bir çok alanda kullanılabilen muz kabuğu; muz tüketiminin ardından çöpe atılmaması gereken bir şifa kaynağıdır.

Bu yazımızda muz kabuğunun içerdiği çeşitli şifa kaynaklarından bahsetmeye ve bunları hasta bölgelerde nasıl kullanmamız gerektiği hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Muz kabuğundaki faydalar şunlardır:

 

  • Yaşa yada vücudun durumuna göre dirsek veya diz bölgesindeki ağrıların giderilmesi için muz kabuğu önerilmektedir. Muz kabuğunun iç kısmını ağrıyan eklem bölgesine birkaç gün sürdüğümüzde, ağrılarda hafifleme olduğunu görülecektir.
  • Dişlerimiz bizim için önemlidir. Diş temizliği ve beyazlığı için muz kabuğunun etkisi oldukça fazladır. Ayrıca diş eti sağlığı içinde muz kabuğunu kullanmak yararlı olacaktır. Muz kabuğunu dişlerimize uygun zaman aralığında sürdüğümüzde, hatta yapabilenler için sürekli kullanımlarda dişlerinizin temizlendiğini ve beyazladığını görebilirsiniz.
  • Özellikle yaz aylarında sivrisinek ısırmaları çok görülmektedir. Bu tip ısırmalarda tedavi amaçlı olarak muz kabuğu kullanılabilir. Isırığın üzerine muz kabuğunun iç kısmını sürdüğümüzde ısırığın kızarıklığı ve kaşıntısı yok olacaktır.
  • Nasır tutan ayak ve eller içinde muz kabuğu önerilebilir. Muz kabuğu, bu tip hastalıklarda uzun vadede kullanılması gerektiği de bilinmelidir.
  • Yüz bölgenizde bazen istenmeyen sivilce ve siyah lekeler oluşmaktadır. Bunlar için yine muz kabuğu önerilir. Muz kabuğunu ilgili bölgeye yaklaşık 30 gün boyunca sürdüğünüzde olumlu sonuç alacağınızı görebilirsiniz.
  • Yaşlanmak hepimiz için geçerlidir. Yaşlanmaya bağlı cilt kırışıkları için muz kabuğu tavsiye edilebilir. Muz olgunlaştığında kabuğunu ezip yüz kısmınıza masaj şeklinde sürebilirsiniz. Bu şekilde 30 ile 40 dakika arası bekledikten sonra ılık su yardımı ile yüzünüzü temizleyiniz. Sonraki günlerde cildinizde ki canlılığın farkına varacaksınız.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu