Dekorasyon

SU KAÇAĞI BULMADA PRATİK ÇÖZÜMLER

su kaçağı
su kaçağı

Su kaçağı evlerde veya işyerlerinde meydana gelen su borularında oluşan sızmalardır. Hemen her yerde karşımıza çıkabilen tamiri kolaylıkla yapılabilen kafanızı çok meşgul etmeyecek sorunlardır. Su kaçakları evlere temiz su getiren şehir şebekesi su borularında olabildiği gibi evlerden kanalizasyona giden borularda da yaşanabilir. Önemli olan en kısa zamanda tespitinin yapılıp tamirinin yapılmasıdır.

                                                        Su Kaçağı nasıl oluşur

  • Tesisat borularının yanlış bağlanması. Bu sizi yani ev sahibinden kaynaklı bir sorun değildir. Tamamen binanın yapılması sırasında ustanın acemiliğinden veya dikkatsizliğinden kaynaklı gerçekleşir. Eğer yanlış bağlanmışsa su veya atıklar istendiği şekilde hareket etmez ve tıkanıklıklara sebep olur. Zamanla da su kaçağı şeklinde kendini gösterir.
  • Tesisat borularının eski olması. Eğer ev veya kullanılan bina eski ise borularda eskidir. Günümüz teknolojisinden yoksun gider boruları zamanın etkisine dayanamaz kullanım ile birlikte aşınır. Şimdi ki borularda kırılmazlık özelliği vardır. Ancak eski borularda bu özelliğin olmaması en ufak darbede bile kırılma riski taşır. Kırılma olmasa bile ufacık bir çatlak su kaçağının oluşma sebebidir. Su sızarak ulaşabileceği çok farklı yerlere gidebilir. Hatta komşumuzun su kaçağı biz de çıkabilir. Yapılması gerekli olan eve yeni taşınıyorsak tesisatı da değiştirmek veya evin için de isek mümkün olan ilk tadilat anında değiştirmek
  • Kullanım sırasında gösterilen özensizlikler, yanlış kullanımlar. En büyük sebeptir. Su giderlerimiz çöp kovası gibi kullanmamalıyız. Gider boruları sıvılar için dizayn edilmiştir. İçine atılacak her türlü katı atık madde sıvının gitmesine engel olur ve bir yerlerde tıkanıklık oluşturur. Gitti sandığımız bir eşya gitmeyebilir. Takıldığı yerde birikmeler oluşturur. Tıkanıklık oluştuğunda bilinçsizce davranırsak gider borusunun zarar görmesine sebep oluruz. Kırılma olmasa bile çatlamalar oluşabilir. Bu da zaten su kaçağının sebebidir.

Su kaçaklarını gördüğümüz zaman yoldan geçen bir ustayı çağırmamalıyız. Su kaçaklarını bulma da oldukça iyi cihazlar geliştirilmiştir. Eskiden gelen ustalar su kaçağını bulana kadar kırarak ilerlerdi. Bu sırada evin kirlenmesinin yanında gereksiz para kaybına da uğranılırdı. Şimdi ise borunun içindeki çatlağı kolayca tespit eden cihazlar bulunmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu