Sağlık

Yaz Aylarında Cildinizi Koruyun

  Yaz Aylarında Cildinizi Koruyun


►   Yaz sonlarında ciltte lekeler, çiller, benler oluştuysa bunlar yazın güneşlenmekten kaynaklanır. Güneşten, havuz ve deniz suyundan dolayı yıpranmış ciltleri kış aylarında bakım yaparak yaza hazırlamak gerekir.

► Cildin nemi mevsim geçişlerinde oldukça önemlidir. Özellikle yaz aylarında terleme sonucuyla cilt doğal olarak kendini nemlendirir.

► Yaz aylarında mutlaka güneş koruyucu losyon, krem, sprey türü ürünler kullanılmalıdır. Aksi takdirde cildin çeşitli bölgelerinde güneş lekeleri oluşabilir ve bu lekelerin tedavileri oldukça can sıkıcıdır.

► Ciltte oluşan lekeler dışında benler oluşmuşsa kesinlikle ihmal edilmemelidir. Vücudunda benler var olan kişiler yaz aylarında yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanarak korunmalıdır. Yaz sonunda ise benleri muayene ettirmeleri gerekir. Ben muayenesinin ciddiye alınarak kontrol altında tutulması, ileride oluşabilecek herhangi bir cilt sorununa engel olabilir.


► Güneş koruyucular her mevsimde kullanılmalıdır. Güneş ışığı ciltte kuruluk ve elastikiyet kaybı olmasına neden olur. Ayrıca güneşten korunmayan ciltlerde derinin yaşlanması hızlanır. Her mevsim cildimiz güneş ışığından etkilenir ve yaşlanır. Yaşlanmaya başlayan ciltlerde antioksidan özellikteki ürünler kullanılabilir. Kış aylarında ise kimyasal peeling uygulanarak cilt yenilemesi yapılabilir. En önemlisi cildin yaşlanma süresini azaltmak için bol su tüketmek gerekir. Cildin yaşlanmasını engellemede vitaminlerde oldukça önemlidir, A, E, C vitaminlerine sahip meyve ve sebzeler tüketilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu