Sağlık

YAZ MEVSİMİ İLE VARİS İLİŞKİSİ NASILDIR?

Yaz mevsiminde aşırı sıcaklar damarlarda gevşeme etkisi oluşturduğundan bacaklarda bulunanvaris rahatsızlığı yaz mevsiminde diğer mevsimlere göre daha belirgin hale gelir. Ayrıca yaz mevsiminde varis rahatsızlığı kaynaklı şikayetler sıcağın etkisiyle diğer mevsimlere göre daha fazla olmaktadır. Varis rahatsızlığı bulunan insanlar yaz mevsiminde özellikle sauna ve buhar banyosu gibi aşırı sıcak ortamlardan kesinlikle uzak durmalı, bacakların ısı seviyesini düşürmek için günde bir kere bacaklarını soğuk su ile yıkamalı ve duş alırken de sıcak su yerine ılık su kullanmalıdır.

YAZ MEVSİMİ İLE VARİS

Yaz mevsiminde varis rahatsızlığı olan insanlar kesinlikle bol elbiseler giyinmeli ve dar elbiselerden kaçınmalıdır. Çünkü dar elbiseler bacakların ısı oranını artırdığından varislerin daha da belirginleşmesine neden olur. Ayrıca dar elbiseler varis rahatsızlığını tetiklediği için varis rahatsızlığıolmayan insanlarında özellikle yaz mevsiminde dar elbise giyinmesi tavsiye edilmez.

YAZ MEVSİMİ İLE VARİS

Varis rahatsızlığı bulunan insanların yaz mevsiminde beslenmesine de dikkat etmesi gerekiyor. En başta varis rahatsızlığı bulunan insanların yazın yoğun sıcaklarda bol sıvı tüketmesi ve aşırı tuzlu ve yağlı yiyeceklerden kaçınması gerekiyor. Varis rahatsızlığı bulunan insanların yağsız et, yağsız peynir, yüksek lifli gıdalar, kavun karpuz gibi sıvı oranı yüksek gıdalar ve sebze ağırlıklı beslenmesi faydalarına olacaktır.

 

Hepimizin de bildiği her bünye her hastalığa aynı reaksiyonu vermemektedir. Bu nedenle yaz mevsimi gelmeden önce varis rahatsızlığı bulunan insanlar mutlaka bir hekime müracaat etmeli ve yazın yoğun sıcaklarda nasıl tedbirler alması gerektiğini danışmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu