Sağlık

Alzheimer Riskini Bunları Yiyerek Azaltın

Son yıllarda çağımızın en önemli hastalığı olan Alzheimer riskini ortadan kaldırmayı sağlamada beslenme tarzı önemlidir.

Alzheimer İhtimalini Yok Eden Yiyecekler

Uzmanlar bazı yiyeceklerin Alzheimer riskini azaltma noktasında işe yarar sonuçlar oluşturduğunu belirtti. Alzheimer, çağımızın en önemli hastalıkları arasında yer alır. Bu hastalık nedeni ile pek çok insanın hayatı son derece olumsuz etkilenir. Unutma hastalığı olarak da bilinen Alzheimer, pek çok insanın korkulu rüyası haline gelmiştir.

Alzheimer hastalığının tedavisi henüz bulunamamıştır. Üstelik bu hastalığın net bir tedavisi de bulunmaz. Hatta bu hastalık için kullanılan ilaçların hiçbir şekilde işe yaramadığı da uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Uzmanlar ilaçlar yerine bazı yiyeceklerin tüketilmesini daha önemli bulur. Siz de Alzheimer riskini ortadan kaldırmak için bir takım yiyecekler tüketmeye öncelik vermelisiniz.

  • Doymuş yağlar, Alzheimer riskini daha fazla arttırır. Tereyağı, margarin, ayçiçek yağı gibi yağlardan uzak durarak Alzheimer ile karşılaşma riskini ortadan kaldırınız. Alzheimer hastalığına yakalanmamak için tercih edilen yağ zeytinyağıdır. Ancak bu noktada da zeytinyağı kullanımını fazlalaştırmamak gerekir. Hazır pasta, börek ve tatlılardan uzak durmak da Alzheimer hastalığı önleme noktasında önemlidir.
  • Meyve ve sebze tüketmek Alzheimer etkisini ortadan kaldırma noktasında son derece önemlidir. Bu sayede sağlıklı bir beslenme durumu elde edilir. Sebze ve meyve tüketmek kişilerin bağışıklık sistemlerini daha da arttıracağı için başka hastalıklar karşısında da önemli bir önleyici olur.
  • Baklagiller tüketimini arttırmak da Alzheimer ile karşılaşmamak adına son derece önemlidir. Mercimek, nohut ya da fasulye gibi yiyecekler kişilerin unutanlıklarını önlemede önemli bir rol oynar.
  • E vitamini yüksek olan besinler Alzheimer riskini azaltan yiyecekler arasında yerini alır. Her gün yarım avuç badem, ceviz ya da fındık tüketmek E vitamini ihtiyacınızı karşılar.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu