Gebelik

Aşılama Sonrasında Gebelik Belirtileri

Hamile kalamayan kadınlara uygulanan basit bir yöntem olan aşılama yöntemi, olumlu olduğu takdirde kadınlarda hamileliğe yönelik çeşitli belirtiler vermektedir.

Acısız ve ağrısız yöntem olarak bilinen aşılama yöntemi sonucunsa araştırmalara göre yüzde otuz oranında başarı elde edilmektedir. Bu yönteme başvurmadan önce doğal yolların mutlaka denenmiş ve olumlu sonuç alınamamış olması gerekmektedir. Aşılama yönteminin öncesinde çiftlere gerekli tüm tetkikler yapılmalıdır. Elde edilen sonuçlara göre herhangi bir rahatsızlık bulunmuyorsa bu durumda aşılama uygulanmaktadır.

Aşılama yönteminden en az kırk sekiz saat önce erkeğin alkol ve uyuşturucu gibi maddeler kullanmamış olması gerekmektedir. Benzer durum kadın için de geçerli olup bu durum sonucun olumlu olma ihtimalini etkilemektedir. Uygulanan aşılama sonrasında sonuçlar genellikle hemen beklense de bu süre yaklaşık iki ya da üç hafta olarak belirtilmektedir. Dolayısıyla bu süre boyunca endişeye kapılmamak, belirtileri takip etmek önerilmektedir.

Aşılama Sonrası Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Aşılama sonrası hamilelik belirtileri incelendiğinde bunlar içerisinde ilk sırada kasıklarda ağrı ve sancılar yer almaktadır. Bunların yanı sıra göğüs uçlarında aşırı hassasiyet, göğüslerde büyüme ve şişlik, dudaklarda kuruluk, damarların belirgin hale gelmesi, kabızlık, hafif derecede hissedilen bel ağrıları gibi belirtilerdir. Bu belirtiler ortaya çıktığında hamile kalınma ihtimali oldukça yüksektir. Belirtiler fark edildiğinde hiç vakit kaybetmeden evde gebelik testi yapılmalı ve daha sonra uzman doktora başvurulmalıdır.

Aşılama Ve Sonrası

Aşılama yöntemi sonrası anne adaylarının otuz dakika yatak istirahatı yapması gereklidir. Bu süreçte asla ağır işler yapılmamalı, anne adayı fiziksel olarak kendini zorlamamalı ve ağır şeyler kaldırmamalıdır. Uygulama sonrasında kanama ya da akıntı olduğunda doktora başvurulmalıdır. Aşılama yöntemi ağrılı olmadığından dolayı herhangi bir ağrı görüldüğünde ihmal edilmemelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu