Dekorasyon

Aydınlatma Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Aydınlatma seçerken bazı detaylara dikkat ederek daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. Nasıl  bir mekanda ne kadar aydınlatma olacağına bakmak önemlidir.

 Alan Büyüklüğüne Göre Seçim

Aydınlatma seçerken nelere dikkat edilmeli  diyorsanız öncelikle nerede kullanım olacağına bakmak gerekir.  Eğer oturma odası gibi çok büyük olmayan alanlarda kullanım varsa florasan tarzı aydınlatmalardan seçilebilir. Dekorasyon özellikleri yoğun florasan türleri kullanılabilir.

Rengine Önem Verilmelidir

İyi bir aydınlatma seçmek için hangi renk aydınlatma yaptığı önemlidir.  eğer sarıışık kullanmayı seviyorsanız buna uygun seçim olur. Aksi halde beyaz ışık da kullanılabilir. Önemli  olan her yeri eşit derecede aydınlatmasıdır.

Alçıpanda Gömülü Işıklandırmalar

Son yıllarda alçıpan içerisinde göülü olarak yer alan 10 ya da daha fazla yerde bulunan ışıklandırma sistemleri bir hayli revaçta. Bunlardan kullanmanız için uygun zemin varsa her yeri eşit şekilde ışıklandırdığı için bu malzemelerden kullanabilirsiniz. İsteğe göre ortada bir adet avize tarzı ışıklandırma da kullanılabilir.

Görsel Özellikler

Işıklandırmada görsel özellikler de son derece önemlidir. aşağı sarkan süslü avizelerden alarak ortama güzel bir görüntü kazandırabilirsiniz. Tasarım olarak kendi beğenileriniz önemlidir.

Tasarruf Önemi

Tasarruflu ışıklandırma sistemi için  ne tür bir ürün seçildiği önemli bir durumdur. Günümüzde enerji konusunda sıkıntıların artma potansiyeli vardır ve bu durum parasal açıdan da az ödeme yapılması için önemlidir. hem doğaya katkı hem de cebinize katkı için tasarruflu ışıklandırma sistemi kullanabilirsiniz.  Lambalarda özellikle ışıklandırmanın nasıl olacağına göre bu belirlenebilir. Watt miktarı arttıkça daha da çok enerji harcar. Bu da faturanıza olumsuz yansır. Bu noktada bölgesel ışıklandırmanın da ne kadar önemli olduğuna önem vermek gerekir. Örneğin salon ve mutfak bir aradaysa mutfak aydınlatması için ayrı bölümde ışıklandırma kullanılmalı,gereksiz enerji harcamaktan kaçınılmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu