Sağlık

Bebeklere Tuz ve Şeker Ne zaman Verilmeli?

 

Bebeklere ek gıdaya başladıktan sonra hangi aşamada tuz ve şekerli besinlerin verileceğin onların gelişimi açısından son derece önemlidir.

Bebek beslenmesi oldukça önemlidir. Çünkü bebek beslenmesinde yapılacak yanlışlar ilerisi için bebek sağlığını oldukça olumsuz etkileme riski bulunmaktadır. Bu sebeple bebeklerle ilgili tüm beslenme hususlarına oldukça dikkat edilmelidir.

Bebekler için dikkat edilecek beslenme hususları arasında bebeklere tuz ve şeker ne zaman verilmesi konusu oldukça önemlidir. Çünkü birçok anne ve baba bebekleri için ek beslenmeye geçtiğinde tuz veya şeker ile gıdaları tatlandırma yoluna giderken uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda bu durumun son derece yanlış olduğu ifade edilmektedir.

Tuz Ve Şekerin Bebeklere Erken Verilmesinin Zararları

Bebeklerin beslenmesinde ilk 6 ay sadece anne sütü yeterli olmaktadır. Daha sonraki dönemde ise ek gıdalara geçilmektedir. Ama bu noktada gıdaların tatlandırılması amacıyla gıdalara katılan tuz ve şekerlerin bebeklere yararı bulunmamakta aksine risk içermektedir. Çünkü bebekler 1 yaşına kadar tuza ihtiyaç duymamaktadır. Bu anlamda fazla tuz içeren gıdalar bebeklerin böbrekleri için son derece zararlı olabilmektedir.

Tuz ve şekerin Bebeklere Verilme Zamanı

Bebeklere tuz ve şeker ne zaman verilmesi konusu anne ve babalar için oldukça önemli bir hale gelmiştir. Çünkü vaktinden önce verilen şeker ve tuzlu gıdalar bebekler için riskli olabilmektedir. Bu sebeple uzmanların belirlediği zamanda bu tuzlu ve şekerli besinleri vermek bebek beslenmesi açısında en doğru beslenme şekli olmaktadır.

Bebekler 1 yaşına kadar doğal yolla besinlerin içerdiği tuzdan aldığı için bu zamana kadar tuza ihtiyacı bulunmamaktadır. 1 ile 3 yaş arasında kadar bebeklere az miktarda tuz verilmelidir.  Bu oran ise 1,5 gramı aşmamalıdır. Şeker konusunda ise şekerin çocuk gelişimine hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Bu sebeple 1 yaşından sonra az oranda şeker ilaveli bebek besinleri verilebilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu