Güzellik

Cilt Bakım Ürünü Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Günlük yaşamda pek çok insan gerek dışarıdan hazır şekilde satın alarak gerekse evde doğal yöntemlerle hazırlayarak çeşitli cilt bakım ürünleri kullanır.

Genellikle insanlar cilt bakım ürünü kullanırken nelere dikkat edilmelidir diye merak ederler. Buna yönelik olarak dikkat edilmesi gereken ilk nokta cilt bakım ürününün kişiye özel olması gerektiğidir. Herkesin cilt yapısı birbirinden farklı olduğundan dolayı birinde işe yarayan ürün diğerinin cildinde aynı etkiyi göstermeyebilir. Her cilt kalitesine ve cilt tipine göre nemlendirici kullanılması gerekir. Bunun yanı sıra kuru ciltler için hafif yağlı kremler kullanılırken yağlı ciltler için ise su bazlı kremlere ihtiyaç vardır. Ayrıca kremlerin kullanılacağı vakit ve kullanan kişinin yaşı da belirleyici rol oynamaktadır.

Cilt Bakım Ürünlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt bakım ürünleri denilince genellikle akla ilk olarak kremler gelir. Pek çok insan krem satın alacağı zaman kokusuna aldanır ancak bu yanlış bir davranıştır. Bazı kremlerin içerisinde yer alan etken maddeler ciltte reaksiyona yol açabilir. Bunun yanı sıra güzel koku vermesi amacıyla kremlerde zararlı maddeler de kullanılabilir. Bu maddelerden bazıları ciltte yanığa ve kalıcı hasarlara sebep olabilir. Dolayısıyla dikkatli olmakta yarar vardır.

Cilt bakımı için yaygın olarak yapılan bir işlem de peeling olarak bilinir. Ancak peeling yapmadan önce uzmana danışmak gerekir. Cildin kimyasal ajanlarla soyulması işlemi şeklinde tanımlanan peeling içindeki maddeler nedeniyle istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Uzman kontrolünde yapılan peeling uygulamaları için kış mevsimi tercih edilir. Çünkü güneş ışınları bu işlem içi uygun olmayabilir. Ancak dışarıdan hazır olarak satın alınan ürünler için böyle bir uyarı yoktur ve zararlı sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle peeling yapmadan önce uzmana danışmak daha faydalı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu