Eğitim & Kurs

Çocuğunuzu Kreşe Alıştırmanın 6 Yöntemi

Çocuğunuzu kreşe alıştırmanın 6 yöntemi olarak bu alanda çocuğunu kreşe göndermeye hazırlanan bireyler daha çok merak etmektedir. Bizde bu yazımızda çocuklarınızı kreşe alıştırmanın 6 yolunu sizlerle paylaşacağız.

Çocuğunuzu kreşe alıştırmanın 6 yöntemi alanında ilk sırada onu arkadaşları ile kaynaştırmak yer alır. Burada arkadaş ilişkisini ön plana çıkararak çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz. Özellikle arkadaşları ile iyi vakit geçirebileceğini ona anlatabilirsiniz.

1-) Kreş Aşamasında Sık Sık Yanında Olma

Kreşe ilk defa gidecek olan bir çocuk için sıklıkla yanında olma ve onu ziyaret etme çocuğa güven ve güç verecektir. Psikolojik açıdan çocuğun daha güçlü olmasına da yardımcı olacaktır.

2-) Oyuncakları ile Ona Destek Olma

Her çocuğun kendine özgü sevdiği bir oyuncağı vardır. Bu oyuncağı kullanarak onu kreşe alıştırabilirsiniz. Çocuğu kreşe alıştırmak için özellikle oyuncak büyük bir öneme sahiptir. Burada sevdiği oyuncağı saklayıp onun kreşte olduğunu söyleyebilirsiniz. Çocuk böylece kreşe gitmek durumunda kalacaktır.

3-) Öğretmeni ile İyi İlişki Kurmasını Sağlama

Alanında başarılı bir öğretmen ile bu yol daha iyi kat edilebilir. Daha öncesinden öğretmen ile görüşme yapıp bu alanda çocuğunuzun kreşe daha kolay adapte olmasını da sağlayabilirsiniz.

4-) Bir Arkadaş Edinmesini Sağlama

Çocuğunuzu kreşe getirdikten sonra ilk aşamada siz yardımcı olup onun arkadaş edinmesini sağlayabilirsiniz. Böylece çocuk yaşıtları ile daha iyi vakit geçirme olanağını da elde etmiş olacaktır.

5-) Sık Sık Ulaşabilmesi İçin Telefonla Konuşma

Çocuk dilediği zaman sizlere ulaşabilmelidir. Çocuğu kreşe adapte etme yolları arasında öncelikle ona güven vermeniz yer alır. Yani çocuk sizin onu terk ettiğinizi sanmamalı. Bu yüzden çocuk huysuzlandığı zaman size ulaşabilmeli. Ya da siz aralıklı olarak arayıp çocuğunuz ile görüşme sağlamalısınız.

6-) Kreşin Evin Semtinde Yer Alması

Kreş eğer evin bulunduğu semtte yer alıyorsa bu durum da doğrudan çocuğa güven verecektir. Çocuk yaşadığı semti bilir. Bu yüzden yaşadığı semtin içinde yer alan bir kreşe gittiği zaman evinin de kreşe yakın olduğunu bilir. Bu da doğrudan çocuğa güven verecektir. Çocuğu kreşe alıştırmanın 6 yolları arasında bu sayılan yöntemler etkili olarak işlev görmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu