Sağlık

Çocuklara Cinsel Eğitim Ne Zaman Ve Nasıl Verilmeli?

Cinsel eğitim

 

 

Cinsel eğitimin amacı, çocukların duygusal, bedensel, sosyal ve cinsel gelişmelerini takip etmek, erkek ve kız olarak cinsiyetlerini kabullenmelerini, kendi cinslerinin özelliklerini ve karşı cinsin özelliklerini öğrenerek yaşamalarına destek olmak için verilen bir eğitimdir.

 

 

Cinsel eğitim

          

Çocukluk döneminde başlayan cinsellik kavramı, ergenlik çağına gelmesiyle son halini alır. Ergenlik dönemi sonrasında cinsel özellikler değişmeyeceği için, bu temelin daha erken yaşlarda atılması gerekir.

Çocukları bu konuda bilgilendirmek için zamanlamaya dikkat etmek gerekir. Çocukların karşı cinse olan ilgisi uyanmadan veya anlamak için hazır olmadan çok fazla bir şey anlatmamak lazım.

Üreme ve cinsellik

 

   

Üreme ve cinsellikle ilgili bilgiler oldukça önemli bilgilerdir. Çocukla bu tür konuları tartışmaktan ve konuşmaktan kaçarsanız, bu konunun konuşulmaması gereken, kötü, ayıp ve yasak şeyler olduğu düşünmesine neden olabilirsiniz.

Çocuğunuz size sorular sorduğun da, vereceğiniz cevapların merakını giderici olmasına özen göstermelisiniz. Merakını gideremezseniz, aynı soruyu size defalarca soracaktır veya bir daha merak etse de asla soru sormayacaktır.

 

 

cinsellik ve üreme

Bazı çocuklar cinsellik ve üreme ile alakalı soruları sormazlar. Soru sormamasının nedeni araştırılmalıdır. Her çocuk bu soruların cevabını mutlaka merak eder. Acaba size geçmişte sorduğu bir soruyu cevaplamamış ve geçiştirmiş olabilir misiniz? Böyle bir hata yaptıysanız, çocuğunuz cevabını alamayacağı için size soru sormuyor olabilir. Gerekirse konuyu siz açın ve konuşmasını, soru sormasını sağlayın, ona o güveni verin. Güveni verdikten sonra size sorular sormaya başlayacaktır.  Aynı hatayı sakın tekrarlamayın, sorduğu sorulara konuşarak cevap vermekte zorlanırsanız, kitap ve dergilerdeki bazı görsellerden yardım alabilirsiniz.

Cinsel eğitim sayesinde, çocuk kendine ait olan bedenine ve karşı cinse saygılı olmayı öğrenir. İlerideki yaşantısında, sağlıklı ve düzeyli ilişkiler ve iletişim kurmasını sağlar. Çocukların kendi özelliklerini tanıması, kendisine olan güvenini arttırır.

Cinsel eğitim

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu