Sağlık

Çocuklarda Hiperaktivite ve Tanısı

Çocuklarda Hiperaktivite ve Tanısı

 

Ülkemizde özellikle erkek çocuklarında görülen, halk arasında hiperaktiflik olarak bilinen hiperaktivite her üç erkek çocuğundan birinde görülmektedir. Hiperaktivite bebeğin doğumundan itibaren var olan ve doğuştan gelen bir huy bozukluğudur. Bebeklerin davranışlarından anlaşılamaz iken bebeklerin 2 veya 3 yaşlarına gelmesi ile birlikte gösterdikleri; aşırı hareketlilik, kıpır kıpır olma durumu, kucakta sıkılma,yerinde duramama, yatakta huzursuz olma davranışlarından anlaşılabilir. Bazı durumlarda dikkat bozukluğu ile aşırı hareketlilik bir arada olmayabilir. Dikkat bozukluğunun ön planda olduğu, aşırı hareketliliğin geri planda olduğu  hiperaktivite bozukluğu da çok görülmektedir.

Çocuklarda Hiperaktivite nasıl anlaşılır

Hiperaktivite çocuklarda okul çağından önce anlaşılabileceği gibi okul çağında da anlaşılabilir. Okul çağından önce oyun oynadıkları çocuklar ile anlaşamam, oyun sırasında huzursuzluk çıkarma, oyun oynayanların oynamalarını engelleme gibi durumlar gözlendiği, okul çağında kapalı bir ortamda yaşıtları ile birlikte kalamama, disiplin içerisinde hareket edememe, rahat hareket edemediğinden dolayı etrafını huzursuz etme gibi durumların gözlenmesi ile anlaşılabilmektedir. Hiperaktivitebozukluğu olanların  uzun süre gözlenmeleri gerekir. Benzer davranışları gösteren her çocuk hiperaktivite bozukluğu olduğu anlamına gelmez. Özellikle okul çağına gelen çocukların özgür ortamdan disiplinli ve yabancılık çektikleri bir ortama alışma sürecinde bu davranışları gösterdiği de bilinmektedir.

Hiperaktivitenin tedavisi

Eğer hiperaktivite ileri düzeyde ise doktorlar mutlaka ilaç tedavisini önermektedirler. İlaç kullanımı ile dikkat eksiklikleri ve hiperaktivite bozuklukların  tedavisinin yüksek oranlarda yapıldığı bilinmektedir. Başlangıç düzeyinde hiperaktivite bozukluğunda pedogojik yardım alınmalı ve anne, babaların çocukları ile birlikte pedagojik tedaviye gitmeli ve çocuklarına destek olmalıdır. Ülkemizde başlangıç aşamasındaki hiperaktivite için ilaç kullanımı yaygın bir davranıştır. Anne ve babalar çocuklarının bu rahatsızlığının daha ileri gideceğini düşündüklerinden böyle bir uygulamaya gitmekte ve yanlış yapmaktadırlar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu