Eğitim & Kurs

Üniversitede Eğitim Normları Hakkında Her Şey!

Üniversitede Eğitim Normları Hakkında Her Şey! Eğitim, uygarlıkların gelişim seviyesini belirleyen en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Uygarlıkların gelişim düzeyi de insanların gelişim düzeyi ile bir paralellik gösterdiğinden ötürü eğitimin önemi yadsınamaz. Eğitime önem veren uygarlıklar diğer uygarlıklara oranla her zaman daha önde olmuşlardır.

Üniversitede Eğitim Normları Hakkında Her Şey! Eğitim alanında geri planda kalanlar ise bununla doğru orantılı şekilde her alanda geride kalmışlardır. Bunun yanı sıra eğitim çok geniş alanı kapsayan bir kavramdır. Eğitim her alanda verilebilmektedir. Bundan dolayı da uygarlıkların eğitimin hangi alanına önem verdiği de gelişim düzeylerine etki eden bir durum olmaktadır. Örnek olarak belirtmek gerekirse, savaş eğitimine önem veren bir toplum ile fikri eğitime önem veren toplumun gelişim düzeyi bir olmamaktadır. Ancak burada da yine bir ayrım çok önemlidir. Bu ayrım da yaşanılan çağdır.

İlk ve orta çağda savaş eğitimi bir toplumu ileri getiren en önemli etken olmaktaydı. Bu da o çağlarda savaş eğitiminin o toplumların gelişim düzeyini doğrudan arttırdığını, o toplumları diğer toplumlardan daha güçlü hale getirmekteydi. Ancak yeni çağ ve günümüz de içinde bulunduğumuz yakın çağ da ise toplumları ileri atan en önemli etkenin fikri eğitim olduğunu görmekteyiz. Dönemimiz de fikir her şeyin önüne geçen bir etkendir. Kas gücünün önemi ilk çağlarda kalmıştır.

Ortak Eğitim Durumları

Genel olarak buraya kadar yaptığım çıkarımların ortak noktası eğitimin bir alanda bilgi düzeyini arttırmak ve bunun için çalışmak olduğunu görmekteyiz. Bu alanı belirlerken de yaşanılan çağa göre hareket etmeliyiz. Üniversitelerin de eğitim konusunda esas alması gereken noktalar bunlardır. Çağımızı iyi tanımak ve bu çağ da yaşayan gençlerin hangi alanda, çağa uygun hangi yöntemler ile bir eğitim metodu izlemesi gerektiğidir. Bu nedenle üniversitelerinde devamlı atak olması, kendini yenilemesi ve çağa ayak uydurması gerekmektedir. Bu sayede içerisinde bulunduğu uygarlığı da ileri taşıyabilme gücünü kendinde bulur. Çünkü üniversiteler uygarlık için en büyük öneme sahip olan gençlerin ve mesleklerin yetiştirildiği, gelişmesinin sağlandığı yerdir. Eğer bu meslek sahibi olacak gençler buralarda donanımlı bir eğitim alarak yetişirse aynı şekilde ülkesine de o derece de katkı sağlayacak ve ülkesinin gelişim düzeyini, refah seviyesini yükseltecektir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu