Sağlık

Dişlerinize Zarar Veren 15 Kötü Alışkanlık

İnsanların pek çoğu bilerek ya da bilmeyerek dişlere zarar veren alışkanlıklar konusunda gerekli olan önlemleri almıyor. Bu alışkanlıkların başında ise biberon kullanımı, dişleri aşırı şekilde gıcırdatmak, sürekli olarak şekerli sakız çiğnemek, spor içecekler, gazlı içecekler, enerji içecekleri ve meyve sularını aşırı bir şekilde tüketmek, şişe kapakları ya da sert kabuklu yiyecekleri açarken dişleri kullanmak gibi şeyler geliyor. Bunların pek çoğu aslında insanların gündelik hayatta yaptığı olumsuz alışkanlıklar arasında.

 Dişlerinize Zarar Veren 15 Kötü Alışkanlık
Dişlerinize Zarar Veren 15 Kötü Alışkanlık

 

Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar Neler?

Bunların yanı sıra dişlere zarar veren alışkanlıklar arasında yer alan kalemlerin başlarını çiğnemek, aşırı derecede kahve ve sigara içmek, sıklıkla atıştırmak, yeme bozukluğu problemleri ötürü sürekli olarak kusmak ve çekirdek çitlemek de çoğunlukla bilmeden yapılan alışkanlıklar içerisinde bulunuyor. Bu alışkanlılar arasında özellikle de şeker içerikli olanlar, dişlerin hızlı bir şekilde çürümesine neden olduğu için insanların dikkatli olması gerekiyor.

 Dişlerinize Zarar Veren 15 Kötü Alışkanlık
Dişlerinize Zarar Veren 15 Kötü Alışkanlık

 

Çekirdek çitlemek ise çekirdeklerin artıklarının dişlere ve diş etlerine yapışmasından ötürü dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesi. Çünkü çekirdek kabuklarının diş etlerine batması sonrasında diş eti kanamaları meydana gelecek ve buralarda oluşacak yaralar daha sonrasında iltihaplanarak daha büyük sorunları beraberinde getirecektir. Dişlerin sağlıklı görünümünü korumak isteyen insanların bu konuda çok dikkatli olmaları ve dişleri için sağlıklı olan şeyleri yapmaya dikkat etmeleri çok büyük önem taşıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu