Gebelik

Gebelikte Mutlaka Demir Takviyesi Alın

Gebelik süresince her vitaminin alınması gereklidir. Demir eksikliği gebelik sürecinin en önemli takviyesidir. Bebek düşmelerinin nedenleri arasında gösterilir. Gebelikte demir alımı ile riskli doğumların önüne geçersiniz. Kadınlarda kansızlık durumu gebelik döneminde daha çok artar.

Gebelikte Mutlaka Demir Takviyesi Alın
Gebelikte Mutlaka Demir Takviyesi Alın

Gebelikte Mutlaka Demir Takviyesi Alın ve Sağlıklı Bir Gebelik Geçirin

Gebeliğin özellikle 16. Haftasında demir takviyesini artırmak gereklidir. Gebelikte demir alımı ile daha sağlıklı bir bebek dünyaya getiririsiniz. Gebelik durumunda kan oranı daha çok düşer. Kaybedilen kan ise annelerde anemiye neden olur. Annenin yeterli oranda demirle depolanması şarttır. Gebenin daha çok kana ihtiyacı olur.

Kronik hastalıklar ve B12 vitamini eksikliği de kansızlığın sebepleri arasındadır. Kansızlık durumunda gebelerde halsizlik ve yorgunluk şikâyetleri artar. Çabuk yorulur ve kalp hızlı şekilde artar. Demir eksikliği durumunda erken gebelik riski fazladır. Doğum sonrasında annede kanamalar sıklıkla görülür.

Gebelikte Mutlaka Demir Takviyesi Alın
Gebelikte Mutlaka Demir Takviyesi Alın

 

Demiri vitamin ve yemeklerden almanız gerekir. Tüketeceğiniz gıdalar ise yumurta, ceviz, badem, kırmızı et, pekmez, koyu yeşil sebzelerdir vitamini de demirin emilimini artırır. Demirden zengin gıdalar yerken bol miktarda portakal ve limon yemelisiniz. Anne adayları özellikle demir tüketimini artırırken kendilerine çok dikkat etmelidir. Dinlenmeye zaman ayırmalı ve erken uyumalıdırlar. Sağlıkları için bazı gıdaların tüketimini artırmalılar. Anne adayları için özel beslenme programı uygulanmalıdır. Sizler ilk olarak kendinize dikkat ederseniz bebeğinizin de sağlığını korumuş olacaksınız. Rahat bir gebelik için mutlaka düzgün demir takviyesi almalısınız.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu