Diyet

Diyet Boyunca Yapılan Hatalar

Kilo vermek için yapılan diyetler bazen istenilen sonucu vermemekte ve aksine kilo alımına yol açmaktadır. Bunun nedeni ise yapılan bazı hatalar olarak görülür.

Diyet boyunca yapılan hatalar kilo vermeyi zor hale getirir. Bu süreçte en sık yapılan hataların başında gereğinden fazlam miktarda meyve yemek gelir. Genellikle pek çok insan meyvelerin kalorisinin az olduğunu düşünür. Ancak çok fazla yenildiğinde durum tersine dönebilir. Bu nedenle bir porsiyondan fazla meyve yememeye özen gösterilmesi gerekir.

Diyette yapılan yanlışlardan biri de bilinçsiz diyetlerdir. Yani diyete başlamadan önce sağlık kontrolü yaptırmamak önemli hatalar arasında yer alır. Yapılan sağlık kontrolünde kilo almanın altında başka sebebin olup olmadığı kontrol edilebilir. Tiroit ya da D vitamini eksikliği kilo alımına yol açabilir.

Diyette Kilo Vermeye Engel Olan Durumlar

Diyette kilo vermeye engel olan haller içerisinde başlanılan diyeti yarım bırakmak önemli nedenlerdendir. Bunun yanı sıra stres faktörü de diyet üzerinde ciddi bir etkendir. Stresli olunan dönemlerde vücutta kortizol hormonu daha çok salgılanmakta ve bu da vücutta yağ depolanmasına yol açmaktadır.

Kilo alımına neden olan sebeplerden biri de uyku düzeninin bozukluğudur. Geç saatlere kadar uyanık kalmak melatonin hormonunun az salgılanmasına ve bu da kilo alımına sebep olmaktadır. Bu hormonun en çok salgılandığı saatler 23.00 ile 04.00 saatleri arasındadır ve kilo vermek için mutlaka bu saatler arasında uykuda geçmelidir.

Diyet yaparak kilo vermek için spor önem taşır. Sadece diyetle kilo vermeyi beklemek hatalı bir davranış şeklidir. Bu sürede özellikle daha fazla hareket etmeye özen gösterilmesi önerilir. Bunun için her gün düzenli olarak yürüyüş yapılmalı, diyet programı vücuda uygun spor ile desteklenmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu