Diyet

Diyete Rağmen Kilo Verememenin Sebebi Tıbbi Olabilir

Kilolar insanların önemli bir sıkıntısı olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok insan kilo sıkıntısını çözmek için diyet uygulayarak istediği sonuca varmaya çalışıyor. Diyetini yaptığı halde kilo veremeyen insanlar da büyük sıkıntı yaşıyorlar. Uzmanlar bu kişilerinin kilo verememesinin nedeninin tıbbi olduğu görüşünde. Diyet yapan bir insanın belirli bir zaman içerisinde kilo kaybı yaşaması gerektiğini söyleyen uzmanlar bu nedenlerin araştırılmasını öneriyor.

Diyete Rağmen Kilo Verememenin Sebebi Tıbbi Olabilir
Diyete Rağmen Kilo Verememenin Sebebi Tıbbi Olabilir

Kilo Vermeyi Engelleyen Nedenler

Kilo vermeyi engelleyen nedenlerin başında kiloya sebep olan bir hastalığa sahip olmanız geliyor. Doktora danışmadan yapılan diyetlerde kilo verememenin temelinde bilmediğiniz hastalıklarınız olabilir. Tiroid, insülin direnci gibi hastalıklar kilo vermeyi engelleyen hastalıklar olduğundan diyete rağmen kilo veremediğiniz zamanlarda bir uzmana başvurarak bu soruna çare bulabilirsiniz.

Beslenme uygulamaları doğru olmayan diyetler bir başka neden olarak karşımıza çıkıyor. Bünyeyi aç bırakmak üzerine kurulu diyet uygulamaları yağlar gibi kaslara da zarar vererek kötü sonuçlara neden olabilirler. Kas kaybınızı arttıran fazla aç bırakan diyetler zamanla metabolizma hızınızı yavaşlatarak yağ kaybetmenize engel olur ve hatta kilo kaybı yerine kilo almanıza bile sebebiyet verebilir.

Diyete Rağmen Kilo Verememenin Sebebi Tıbbi Olabilir
Diyete Rağmen Kilo Verememenin Sebebi Tıbbi Olabilir

Psikolojik sıkıntılar ve stres kiloya sebep olabilir. Doğrudan olabileceği gibi bu tür hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da kiloya ve diyetin işe yaramamasına sebep olabiliyor.

Kilo kaybetmek için sadece diyet yetmez. Egzersiz yapmadan kilo vermek çok zordur. Sağlıklı bir yaşam ve fit vücut için diyetin yanında mutlaka egzersiz yapılması gerekir. Metabolizma hızınızı hızlandırmak ve kolay yağ yakmak için de spor yapmalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu