Diyet

Bu Üç Besini Buzdolabından Uzak Tutun

Besinlerin sağlıklı ve taze kalması ve en doğru biçimde korunabilmesi için kullandığımız buzdolabının doğru kullanımı ve besinleri en sağlık biçimde saklanabilmesi için bilinmesi gerekenlerden biri de hangi besinlerin hangi şekilde konulacağıdır. Öncelikle buzdolabının ayarı iklimsel koşullara bağlı olarak yazın ve kışın ayrı şekilde düzenlenmelidir. Normla koşullar içinde her türlü besinin sağlıklı biçimde saklanabilmesi için buzdolabının içi ısısının 0 ve 4 derece aralığında olması gerekir. Aksi takdirde 4 derece üzerinde dolap içinde bulunan besin maddeleri bakteri üretmeye başlayacak ve bu da hızlı biçimde bozulmalarına neden olacaktır.

Bu Üç Besini Buzdolabından Uzak Tutun
Bu Üç Besini Buzdolabından Uzak Tutun

Buzdolabının Doğru Kullanımı ve Sağlıklı Besinler

Uzun süreli tüketilmeyecek besin maddelerini dondurmak üzer kullanılmakta olan derin dondurucu bölümünün ısısı -18 ile  – 23 arasında bulundurulmalıdır. Derin dondurucudan çıkarılan ve buza açılan yiyecekler ise hemen pişirilmeli tekrar dondurma işlemi yapılmamalıdır. Yine derin dondurucu bölümüne konulacak et, tavuk, balık gibi yiyecekler ayrı ayrı kaplar ya da buzdolabı poşetleri içinde konulmalıdır.

Bu Üç Besini Buzdolabından Uzak Tutun
Bu Üç Besini Buzdolabından Uzak Tutun

Buzdolabı içine kendilerine ait bölümlere yerleştirilmesi gereken meyve ve sebze türündeki besin maddelerinin poşetleri hafifi aralık durumda bırakılmalı ya da poşetlerde birkaç küçük delik açılarak nem yapması önlenmelidir. Bununla birlikte patates, soğan ve sarımsak gibi kök sebzeler buzdolabında kesinlikle bulundurulmamalıdır. Güneş almayan bölümlerde hava alabilen kaplar içinde en az 10 derece sıcak ortamlarda saklanması gereken kök sebzeler nemden ve sudan uzak tutulmalıdır. Evlerin olmazsı olmazı buzdolabının doğru kullanımı ile besin maddeleri çok daha uzun süre sağlıklı biçimde korunabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu