Gebelik

Doğum ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kadınların gebelik sürecini sağlıklı bir şekilde tamamladıktan sonra girdikleri doğum süreci anne adaylarının en zor anlarından biridir. Anne adayının hamilelik sürecinde gelişen şartlara göre doğumun ameliyat yani sezaryen yolu ile mi yoksa normal doğum yöntemi ile mi olacağına kadın doğum uzmanı tarafından karar verilir. Sezaryen doğum yapılması genellikle acil durumlarda veya elektif şartlarda uygun görülür. Elektif şart demek anne adayının doğum zamanı henüz gelmeden doğumun başlamış olmasına denir.

Doğum ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Doğum ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Sezaryen doğumun tercih edildiği bir diğer durum ise bebeğin normal şartlarda doğabilecek bebeklerden daha iri olmasıdır. İri bebek vakalarında bebeğin normal doğum yolu ile doğmayacağı doğsa bile omuz çarpması veya uygulanacak vakum yönteminin ciddi hasarlara yol açacağı aile ile görüşülür ve ailenin kararları doğrultusunda doğum gerçekleştirilir.

Normal Doğum için Şartlar Nelerdir?

Anne adaylarının hamilelik sürecine ve bebeğin gelişimine göre belirlenen doğum yöntemi anne ve bebek sağlığı ön planda tutularak seçilir. Bebeğin ve annenin sağlığına etki eden herhangi bir sorun yok ise uzmanlar genel olarak normal doğumun yapılmasını önermektedirler.

Gebelik
Gebelik

Her ne kadar doğum adı altında geçse de sezaryen de ameliyat olduğu ve her ameliyat küçükte olsa risk taşıdığı için normal doğum daha yaygın olarak tercih edilir. Normal doğum yapan bayanlar doğumdan sonra daha çabuk ayağa kalkabilirler ve bebekleri ile kendileri ilgilenebilirler. Bunun yanı sıra sezaryen doğum yapan bayanların normal doğum yapan bayanlara göre daha fazla ağrıları olmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu