Gebelik

Gebelikte Kilo Dengesi Bebek Sağlığı İçin Önemli

Gebelikte kilo dengesi bebek sağlığı için önemli mi? Gebelik sürecinde anne adayının düzenli ve sağlıklı beslenmesi bebeğin gelişimine doğrudan etki etmektedir. Bu yüzden anne adayının kilo almaması da en önemli hususlardan biridir.

Gebelikte kilo dengesi bebek sağlığı için önemli mi? sorusu en çok anne olacak kişilerin merak ettiği bir konudur. Öncelikle bebeğin sağlığı için anne adayının bu süreçte fazla kilo almaması gerekir. Gebelikte kilo kontrolü bebek sağlığı için önemlidir. Eğer gebelik süresince anne adayının aldığı kilo kontrolü sağlanmaz ise gebelik şekeri ve gebelik tansiyonu gibi ciddi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Toplumda var olan yanlış algılara kulak asmayınız. “Kilolu kadınlar sağlıklı bebekler doğurur” algısı tamamen yanlıştır.

Gebelikte fazla kilo alımı çeşitli rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bu yüzden anne adayı gebelik süresi boyunca sağlıklı ve dengeli beslenerek kilosunu kontrol altında tutmalıdır. Gebelik döneminde bazı kadınlarda diş çürümeleri görünmektedir. Bu durum anne adayında bulunan kalsiyum eksikliğinden dolayı kaynaklanma. Bunun yanı sıra anne adayının bacaklarına kramplar giriyor ise magnezyum ve kalsiyum eksikliği olabilir. Bu yüzden sağlıklı besinler tüketmeye ve vitaminli şeyler yemeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • Gebelik süresince diyet yaparak ya da az yiyerek kilonuzu tutmak bebeğinize zarar verebilir.
  • Tatlı ve hamur işi gibi besinlerden uzak durmalısınız.
  • Ekmeği sadece öğünlerde çok az olacak şekilde tüketmelisiniz. Aynı zamanda kepekli ekmekten kaçınmalısınız.
  • Meyveyi sabah ya da öğlen öğünlerinde tüketmelisiniz.
  • Ara öğünler yerine ana öğünler yiyerek doymaya gayret etmelisiniz.
  • Asitli ve şekerli içeceklerden uzak durmalısınız. Bunun yerine bol su içmelisiniz.
  • Bebeğinizin gelişimi boyunca iki kişilik yememelisiniz. İhtiyacınız olan kadarını yemelisiniz.

Kilo Kontrolü Bebek Sağlığı İçin Önemli!

Gebelik döneminde bebeğin sağlığı için anne adayının kilosunu kontrol altında tutması gerekir. Bunun için uzman hekimlerin önerdiği gebelik egzersizleri yapılabilir. Aynı zamanda ağır ve aşırı yağlı yiyecekler kaçınmalısınız. Hamur işi ve ekmek gibi besinlerden uzak durarak sebze ağırlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Eğer bebeğinizin sağlığını önemsiyorsanız kilonuzu kontrol altında tutmalısınız.

Anne adayının kilo almasının yanı sıra vücut kitle endeksinin de düşük olması sakıncalıdır. Aşırı zayıf anne adaylarının bebeklerinde gelişim bozukluğu meydana gelmektedir. Dolayısı ile her ne olursa olsun anne adayı bebeğin sağlığı için kilosunu sabit tutmalıdır. Aşırı kilo alımında anne adayında şeker ve tansiyon görülmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu