Gebelik

Gebelikte Saç Boyası ve Kozmetik Ürünlere Dikkat!

Gebelikte saç boyası ve kozmetik ürünlere dikkat adlı başlığımızda hamilelikte kozmetik ürünleri ve kimyasal boyaların zararlarından bahsedeceğiz.

Gebelikte saç boyası ve kozmetik ürünlere dikkat derken bun ciddi söylüyoruz. Deri öyle bir canlı yapıdır ki, üzerini kaplayan veya üzerine işlenen boya ve benzeri kimyasal ürünleri gözeneklerinden emme özelliğine sahiptir. Normalde de bu tarz doğal olmayan ürünler kullanılmaması gerekilirken hamilelikte bu zararlar normal olduğundan daha zararlı olabilir.

Kozmetik ürünler kadınların vazgeçilmezi… Fakat güzelliğimize verdiği katkılar bazen sağlığımıza verdiği zararlar göz ardı edilmemeli. Karnımızda taşıdığımız cana zarar vermemek için zararlı kozmetik madde ve kimyasallardan uzak durmalıyız.

Hamilelikte Çatlak Kremi

Hamilelik zamanında karnın şişmesi ve kilo alımına bağlı olarak kullanılan çatlak önleyici ve çatlak giderici kremler deri altından kana karışarak bebeğimize zarar verebilir. Özellikle bazı merdiven altı markalar bebeklerimizin sağlığını isteyen anneler için büyük sağlık problemleri oluşturabilir.

Bunun yerine doğal krem tarifleri veya doğa mucizesi yağlar kullanarak bu çatların oluşmasının önüne geçebiliriz. Bol su içerek ve yeterli beslenerek cildin aşırı gerilmesini ve çatlamasını engelleyebiliriz.

Hamileyken Saç Boyamak

Hamileyken saç boyamak birçoğu uzman için kesinlikle önerilmeyen bir şey. Saçta uzun bir süre bekletilen kimyasal saç derisi ile hassas bir deri olan kafatası derisine geçer. Sadece saç dökülmesi ve saç kırılması yapmaz, vücuda büyük miktarda kimyasal salgılanmasına nede olur.

Bunun yerine kına, ceviz kabuğu veya soğan kabuğu gibi doğal renklendirici ve boyayıcı gıdalar ile doğal saç boyaları yapabiliriz.

Gebelikte Makyaj

Makyaj birçok kadın için tamamen kullanımı bırakılması neredeyse imkansız bir şeydir. Deri yolu ile gözenekleri tıkayarak sadece cilt problemlerine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda doğal olmayan bu boya ve nemlendirici türevleri bize ve bebeğimize zarar verebilir.

Gebelikte makyaj malzemesi ve kozmetik ürünlerinin kullanımı azaltılması için başka doğal yöntemler denenebilir. Yüze yapılabilecek masajlar ile veya dudakları diş fırçası ile fırçalama yöntemi ile yüze doğal rengini geri getirebilir, kaş ve kirpiklere doğal yağlar sürerek daha gür ve uzun olmalarını sağlayabiliriz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu