Gebelik

GEBELİKTE YAŞANAN PSİKOLOJİK SORUNLAR

GEBELİKTE YAŞANAN PSİKOLOJİK SORUNLAR

Gebelik döneminde yoğun olarak yaşanmakta olan stres, annelik heyecanına gölge düşürdüğü gözlemlenmiştir. Bunun için dikkat edilmesi gerekenler hakkında…

Annelik duygusu, kadınların hayatlarında yaşayabilecekleri en güzel ve en özel duyguların başında gelmektedir.  Ama gebelik dönemlerinde yaşanan stresler ve bu streslere bağlı olarak yaşanılan psikolojik sorunlar bu duyguya gölge düşürebilmektedir.

Anne adayları gebe iken gereken ilgiyi beklerler.  Anne adaylarının psikolojik ve fiziksel bir takım sorunlar yaşayabilirler normal bir durumdur. Bunun için anne adayları gebe iken gereken ilgiyi göstermede fayda vardır bu süreçte.

Hamilelik dönemlerinde anne adayları, bir takım sorunlar ile karşılaşabilmektedirler.  Hamileliğin her ayında farklı psikolojik kargılar ile karşı karşıya kalmaktadırlar.  Bu sorunlar her anne adayı için farklı olabilmektedirler. Ama ortak bir takım noktaları da mevcuttur.

Her hamile kadın gebe iken çevrelerinde gereken ilgiyi görmek isterler. Bu ilgi, anlayış, eşlerin destekleri gibi yakın bir ilgi gösterilmesinde fayda vardır bu süreçte.

Anne adaylarının yaşadıkları psikolojik değişimler düşünüldüğünde, onlara hak vermek gerektiği düşünülmektedir. Çünkü hamilelik döneminde yaşanılan fiziksel ve ruhsal değişimler psikolojik anlamda bazen onları kötü bir duruma getirebilmektedirler.

Bu Değişimler Nelerdir?

Anne adaylarının gebelik durumlarında, vücutları hızla değişmeye başlar.  Mide bulantıları ve kusmalar meydana gelir bu süreçte. Oluşan korku ve endişe, uykusuzluk gibi durumlar ve hafif sancılar ile beraberinden gelen merak endişe ve hüzün, anne adaylarını bu süreçte zorlu bir psikolojinin içerisine getirebilmektedir.

  • Gebelik dönemlerinde;
  • Hızlı kilo almalar,
  • Bebeğin sağlıklı olma-olmama korkusu
  • Yemek yemede bir takım değişimler

Gibi durumlar meydana gelebilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu