Gebelik

Hamilelik Sürecinde Neler Yenilmeli Neler Yenilmemeli

 

Hamilelik Sürecinde Neler Yenilmeli Neler Yenilmemeli

Hamilelikte anne adayının en fazla ihtiyaç duyduğu besin demir’dir, demir; et, tavuk, yumurta, balık, yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler ve kuru baklagillerde bulunur. Demir emilimini hızlandırmak ve arttırmak amacıyla bu sıraladığımız yiyecekler ile birlikte C vitamininden yönünden zengin olan taze sıkılmış portakal suyu ile birlikte bu besinleri tüketmek iyi bir tercihtir. Özellikle turunçgiller ve sebze meyveler C vitamini zengin yönünden zengin bir yapıya sahiptirler. Çay, kahve be kola türü kafein içeren içerecekler demir emilimini azaltacağından dolayı uzak durulması gerekir.
• Vücut gebelik esnasında B 12 vitaminine çok fazla ihtiyaç duyar. B 12 vitamini ise süt, yoğurt, yumurta, peynir ve kırmızı et gibi hayvansal kaynaklı yararlı besinlerde bolca bulabilirsiniz.

• Gebelikte sürecinde anne adayının bol su tüketmesi hem anne adayı için  hemde  bebeğin sağlığı için çok faydalıdır. Anne adayı gün içerisinde yaklaşık olarak 2-3 litre kadar su içmelidir. Bu oran ise yaklaşık olarak 10-12 bardak hesabına gelir.

• Gebelikte anne adayı kabızlık sorunu yaşayabilir, posa içeriği fazla olan (lifli ekmek, bulgur pilavı, kepekli makarna, esmer pirinç ve yulaf ezmesi gibi) tam ve zengin tahıllı besinleri, meyve ve sebzeleri tüketmelidir. Kefir gibi probiyotik benzeri ürünler, bol su, düzenli spor ve egzersiz de kabızlık şikayetlerini önemli ölçüde azaltacaktır.

• Çay, kahve ve kola gibi asitli içecekler yüksek kafein içeriğinden kesinlikle yasaktır. Çünkü kafein anne karnındaki bebeğin de kanına geçer.

•Son olarakta geç saatlerde yemek yemeyin..

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu