Gebelik

Hamilelikte Stres ile Başa Çıkabilme Yöntemleri

Günümüzde hamile kadınlar daha çok saldırgan ve alıngan olurlar. Bunun sebebi ise gittikçe değişen ve artan hormon seviyeleridir. Hamile kadınların vücut dengesi gittikçe değişmektedir. Hamile kadınların doğumu düşünmesi ve doğumdan sonra çocuğun durumunu yaşam mücadelesi derken kendini bunlara hazırlaması, kadınları ilk başta strese sokmaktadır, ama bu stresi bebeği elinize alacağınız anda unutmanız bebeğinizin size kattığı bambaşka bir değerdir.

Hamilelikte stres
Hamilelikte stres

Hamile Kadınlara Uzman Desteği

Bu stresin her hamile kadın için normal karşılanması gerekmektedir. Etrafındakilerin veya yakınlarında onu anlayışla karşılamalı ve gerekli özeni göstermelilerdir. Hamile kadınlarında sırf bu stres altında yaşamaması ve gerektiğinde uzman desteği alması gerekmektedir. Eğer bu stresin devam etmesi halinde doğacak bebeğinizi kötü bir şekilde etkileyecek ve düşük riskini de meydana getirecektir. Hamile kadınların sadece ilersini düşünerek bebeği için nasıl daha fazla yararlı olacağını düşünmeli ve hamile kaldığı ilk günden beri bunu düşünmelidir.

Hamilelikte muayene stresi
Hamilelikte muayene stresi

Hamile kadınlar vücudunu rahatlaması ve kendinize zaman ayıracak aktiviteler yapmalıdır. Nefes alma egzersizleri, yoga veya hamile kadınlar için pilates kurslarından yararlanabilir ve kolay doğum gerçekleştirebilirisiniz. Kendinizi nerde rahat ve iyi hissediyorsanız o ortamlarda bulunun. Kötü hikâyeleri veya televizyonlarda ki duygusal içerikli dizi veya filmleri izlemeyin. Hormonlarız değişkenlik gösterdiği için oldukça hassas ve yalnız hissetmektesiniz. Eğer kendinizi doğuma hazır hissetmiyor ve korkularınız varsa bir uzman psikiyatri ile görüşmenizi öneririz. Uzman doktor sizi doğuma hazırlayacak ve sizin tüm korkularınızı doğumdan önce yok etmenizi sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu