Sağlık

Hangi Balık Nasıl Saklanır?

Balıkların lezzetini ve tazeliğini muhafaza etmek istiyorsanız sizin için hangi balık nasıl saklanır ile ilgili hazırladığımız yazıya kulak verin.

Sağlıklı bir yaşam sağlıklı bir beslenmeden geçer, sağlıklı beslenme için gerekli gıdaların başında balık gelir. Ancak balık tüketimi yanında nasıl tükettiğiniz de bir o kadar önemlidir. Çabuk bayatlayabilen, bozulabilen ve dolayısıyla zehirlenmelere yol açabilen sağlığımız için çok kıymetli bir gıda olan balığın tazeliğini nasıl koruyabiliriz? Balık sezonunun açılmasıyla sofralarımızı süsleyecek olan balıkların lezzetini ve tazeliğini koruyabilmek sağlığımız için oldukça dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Balıkları saklar iken dikkat etmemiz gerekenler;

  • Balıklar dondurucuya koyulmadan önce tuzlamalıyız.
  • Hususiyetle derin dondurucuda muhafaza edilen büyük boy balıkları buzdolabına alarak buzdolabı içerisinde çözülmelerine dikkat ediyoruz.
  • Dondurulup çözülen balıklar tekrar derin dondurucuya koymamalıyız.
  • Yıkanmış ve temizlenmiş balıkları naylon torba içerisinde saklamamalıyız. Streç film içerisine sarılarak buz içerisinde, derin dondurucuda saklamalıyız.

Balık Türlerine Göre Saklama

  1. Hamsi Balığının Saklanması:

Hamsi balığını buzlukta veya derin dondurucuda saklar iken öncelikli olarak dikkat etmemiz gereken husus hamsilerin iyice temizlenmiş, yıkanmış ve tuzlanmış olmasıdır. Yıkanan tuzlanan balık paketlenerek muhafazaya alınır. Buzluk ya da derin dondurucuya asla balığı ayıklamadan saklamayınız.

  1. Palamut Balığının Saklanması:

Derin dondurucuya palamutlar iyice temizlenme işlemi yapıldıktan sonra balığın boyu büyük olduğundan dolayı porsiyonlar şeklinde her balık birbirinden farklı poşetlere konularak saklanır.

  1. Çipura Balığının Saklanması:

Çabuk bozulabilen çipurayı yıkayıp, temizledikten sonra kilitli buzdolabı poşetlerine istenilen boy da kesilerek koyulma yolu ile saklanır.

Hangi balık nasıl saklanır? Hususunda endişeleri olanların, farklı türde balıklarda olsa saklanma şekillerinin aynı olduğunu hangi balık olursa olsun temizlenip, yıkanıp öyle saklaması gerektiğini fark ediyorlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu