Gebelik

İlişki Sonrası Akıntı Olması Hamilelik Belirtisi Mi?

Kadınların yaşadığı vajinal akıntı oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bu durumun ergenlikten menopoz döneminde kadar her kadında görülür. Bu nedenle de vajinal akıntının olması oldukça normaldir.

Vajinal akıntı sık rastlanan bir durum olsa da aynı zamanda hamilelik belirtileri arasında da yer alır. Bu nedenle de kadınlar cinsel ilişki sonrası oluşan vajinal akıntılarda hamile miyim sorusunu sorar. Vajinal akıntı tek başına hamilelik ile net bilgi vermeye yardımcı olmaz. Ancak bir takım ipuçları ile kadınların hamile olup olmadığını da anlamasına olanak tanır.

İlişki Sonrası Vajinal Akıntı

İlişki sonrasında oluşan vajinal akıntılar her kadında kendini gösterir. Ancak kimi kadınlarda şeffaf ve kokusuz olarak ortaya çıkarken; kimilerinde daha koyu ve yapışkan bir hal alabilir. Genellikle olması gereken akıntı şekli ise şeffaf olmasıdır. İlişki sonrası vajinal akıntı ile karşılaşılan kadın öncelikle bu akıntıyı bir süre takip etmelidir. Çünkü vajinal akıntı normal ya da normal olmayan bir süreç sonucunda oluşabilir.

Normal bir süreç olarak ortaya çıkan vajinal akıntıda, kadının sürekli aynı akıntı ile karşı karşıya kalması söz konusudur. Normal olmayan vajinal akıntıdan, hamileliğin belirtisi olanlar ise gittikçe artan bir akıntı özelliği gösterir.

Hamilelik Belirtisi Vajinal Akıntı

Vajinal akıntıların gebelik döneminde oluşmasının asıl nedeni, rahim duvarına yerleşen bebeğin durumu ile alakalıdır. Bu nedenle de akıntı sürekli olarak artış gösteriyor ve kimi zaman kanlı ya da kahverengi oluyorsa mutlaka doktora başvurmada ya da gebelik testi yaptırmada yarar vardır. Çünkü çoğu hamile kadın, gebeliğin erken belirtisi olarak akıntıların artmasını ve kahverengi haline gelmesini ifade eder. Hamilelik belirtisi vajinal akıntı erken dönemde gebeliğin anlaşılmasına da yardımcı olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu