Sağlık

Her Gün Aspirin Tüketmek Ölüm Riskini Artırıyor

Aspirin kanı sulandırmasıyla bilinen ve günlük hayatta da yaygın şekilde kullanılan bir ateş düşürücüdür.  Her ilaçta olduğu gibi fazla ve gereksiz şekilde kullanmak birtakım hasarlar bırakabiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre de her gün düzenli aspirin içmek ölüm riskini artırıyor.

Önceden Kriz Geçirenler

Kalp krizi geçiren ve felç durumundan muzdarip kişiler, uzmanlara göre aspirin kullanabilir, ancak kanama ihtimallerini azaltan farklı ilaçlarla beraber içilmesi gerekiyor.  Fakat yine de her durumda risk altında olan kişiler hekimler tarafından uyarı aldıklarında buna dikkat ediyor. Eğer hekim uyarısı olmazsa ya da hasta buna uymazsa kanama olasılığı ile beraberinde aspirin kaynaklı ölüm riski oluşabiliyor. Ancak en başından alternatif seçeneklerin olması önemli bir detay…

Önceki Bilgilerin Tersi Bir Durum

Aspirinin geçmiş yıllarda kansere karşı koruyucu bir özelliği olması nedeniyle tüketilebileceği yönünde açıklamalar yapılmıştı. Ancak bu bilimsel çalışmaların aksi yönünde gelişmeler görüldü. Yani yeni çalışmalara göre ilk defa düzenli aspirin kullanmak ölümcül sonuç yaratıyor şeklinde açıklama yapıldı. Aspirin içinde kanama riski yapan gastro-intestinal olduğu bilinmekteydi fakat yeni çalışma, tehlikenin yaşa bağlı olarak düşünüldüğünden daha keskin biçimde tehlike artışına işaret ediyor. Yıl içinde toplam 20 bin civarı kanama vakasına neden olması ve de üç bin civarında ölüme neden olması bunu kanıtlar nitelikte. Fakat Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma da aspirinin yinelenen kalp krizlerini ve inmeleri engelleyen etkilerinin kanıtlandığını belirtiyor. Ancak yaşa dikkat ederek kullanımı yapmak, özellikle 75 yaştan daha yukarı kişilerin ayrıca aspirin tüketirken dikkatli davranması son derece önemli. Eğer kullanılması gerekiyorsa da kanama riskini   %90 oranında azaltacak bir reçete ile kullanımının sağlanması gerekiyor. Tıbbi öyküler bu noktada dikkate alınmalı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu