Gebelik

İnfertilite Nedir ?

İnfertilite Nedir ?

 

            İnfertilite, çiftlerin çocuk istemelerine rağmen çocuk sahibi olamama durumudur ve pek çok çift için, çok önemli bir problem olarak görülmektedir. Tanım olarak, eğer çiftler 1 yıl boyunca sağlıklı cinsel ilişki yaşayıp gebelik elde edilememişse, bu durum kısırlık yani infertiliteolarak kabul edilir. Dünya genelindeoranında rastlanılan bu durum, toplumlar arasında çok fazla oran değişimi göstermez. Ancak bu durumu yaşayan çiftlerin çoğunluğunda sebep tespiti yapılabilse de, ’lik bir gurupta, duruma sebep olan faktörler bulunamadığı için, açıklanamayan kısırlık olarak adlandırılır.

Ne Zaman Hekime Gidilmelidir?

Öncelikle infertilite nedir? Bu konu hakkında genel bir bilgiye sahip olmanız önemlidir. Eğer bir yıldan uzun süren bir zaman dilimi içerisinde, korunmadan, ortalama haftada 3 kez sağlıklı cinsel ilişki yaşmışsanız ve gebelik yaşanmamışsa, bu durumda bir hekime başvurmanız gerekli olabilir. İstatistiksel olarak şansınız azalmış olsa da, bu normal yollardan gebeliğin gerçekleşmeyeceği anlamına gelmemektedir.

Beklemeden Hekime Gidilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Bazı çiftlerde eşlerin birinde ya da her ikisinde, var olan riskli durumlar söz konusu olabilir. Bu durumda, infertilite tetkikleri için 1 yıl beklemeniz anlamsız olacaktır. Bir an önce hekim kontrolünden geçmek ve gereken tedaviye başlanması, zaman kaybetmemek açısından önemlidir.

– 2 veya 2den çok düşük öyküsü olan çiftler.

– Kadının 40 yaş ve üzeri olması.

– Erkekte testis boyutlarında anormallik veya olması gerekenden küçük olma durumu.

– Her hangi bir pelvis enfeksiyonu geçirmiş olmak.

– Kadının seyrek ya da sık adet görmesi.

– Erkekte prostat enfeksiyonu yaşanmış olması.

Bu gibi durumların yaşanmış olması halinde, infertilite tetkiklerinin beklenmeden yaptırılması daha doğru olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu