Gebelik

İnfertilite Tedavisi 

İnfertilite Tedavisi 

 

Çocuk sahibi olmaya çalışan çiftler doğru ve korunmasız olarak geçirilen 1 yıl sonunda amaçlarına ulaşamadıklarında, mutlakainfertilite tedavisi görmeli ve zaman ilerlemeden sorunlarının belirlenmesi gerekmektedir. Özellikle ileri yaşlarda gebelik için tedavi oldukça önemlidir. Halk arasında kısırlık olarak bilinen infertilite tedavi edilmediğinde genel sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Üreme organlarındaki kistik durumlar ilerleyen zamanlarda kanser oluşumlarına yol açabilir.İnfertilite araştırılırken mutlaka erkek ve kadın birlikte doktora başvurmalıdır. Sorunların belirlenmesi bu şekilde daha kolay olmaktadır.

Kadınlarda İnfertilite Tedavileri ve Yöntemleri

Kadın kısırlığında en bilinen sorun yumurtlamadan kaynaklanmaktadır. Hormonal olarak ya çok fazla yumurtlama sorunu olur ya da yetersiz yumurtlama görülür. Uzman doktor takibi ile yumurtlama ve yumurtalar takibe alınarak ilaç ile tedavi uygulanarak gebelik sağlanmaya çalışılır. Yine kadınlara özgü olan üreme organlarındaki fiziksel sorunlar da infertilite sebebidir. Bu durumda aşılama denilen yöntem oldukça başarılıdır. Uygun infertilite tedavisi ile kaliteli şekilde sağlanan erkek spermleri ile kadından alınan yumurtalar, uygun ortamlarda döllendirilerek anne adayının rahmine yerleştirilir. Bu işleme aşılama denir ve gebeliğin rahim içerisinde gelişmesini sağlar.

nfertilite Tedavileri ve Yöntemleri

Erkeklerde İnfertilite Tedavileri ve Yöntemleri

Erkek kısırlığına sperm sorunları ve fiziksel sorunlar yol açar. Bu iki durumun oluşmasına ise doğuştan gelen anomaliler, sigara, alkol, çeşitli travmalar gibi sorunlar yol açabildiği gibi nedeni bilinmeyen durumlarda belirlenmiştir. Fiziksel olarak en önemli durum testislerdeki dolaşım sistemi bozukluğu ve bu durum sebebiyle oluşan Varikosel hastalığıdır. Ayrıca sperm kanallarının tıkanıklığı da erkek kısırlığında en önemli durumlardan birisidir. Tüm bu fiziksel durumlar cerrahi operasyonlar ile giderilebilmektedir. Spermlerdeki canlılık ve kalitesinin düzeyi ise hormonal sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bu gibi sorunlar ile karşılaşıldığında ise ilaç ile infertilite tedavisi uygulanabilmektedir.

Erkek ve Kadında İnfertilite Tedavisi ile Tüp Bebek Uygulaması

Tüp bebek uygulaması her iki cinsin üreme sistemindeki ya da tek taraflı olarak sorun belirlenmesi nedeniyle, ilaç ve diğer tedaviler ile cevap alınamadığında uygulanan bir tekniktir. Laboratuar ortamında, erkek spermlerinin kaliteleri ayrıştırılarak, kadından alınan sağlıklı yumurtaların döllendirilmesiyle gebelik sağlanabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu