Eğitim & Kurs

İyi Bir Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

İyi Bir Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır? Ders çalışma süreci doğru bir şekilde yapılmadığı taktirde hem vakit kaybına yol açacak hem de verimliliğiniz bir süre sonra düşecektir bu da derslerinize yansıyacaktır

İyi Bir Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır? Ders çalışma süreci hem zaman alan hem de doğru bir şekilde yapıldığı taktirde verimlilik sağlayan bir süreçtir. Bu süreçte özellikle doğru adımları seyredip doğru şekilde derslerin yerleşimini yaparsanız çokça verim kazanacağınızı söyleyebiliriz. Bu yazımızda sizler için iyi bir ders programı nasıl hazırlanır konusunu ele aldık.

Ders Çalışma Kişiseldir

Öncelikle ders çalışmanın kişisel bir süreç olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bunun nedeni herkes kendine yeteceği kadar öğrenebilmektedir. Ders çalışma programı, üzerinde çalışacağımız dersi veya konuyu kendi planlarımız neticesinde günlere ve saatlere böldüğümüz bir tür çizelgedir. Burada yer alacak programlar hepimiz için farklı olabilmektedir. Ders programları haftalık, aylık veya yıllık hazırlanabilmektedir. Ders programları aynı zamanda kişisel olarak sizin veriminizi arttırmaya ve derslere daha çok odaklanmanızı sağlayacaktır.

Gerçekçi Olun

Ders programı hazırlarken çalışabileceğiniz derslere odaklanın bu süreçte özellikle matematik derslerinde sıkıntınız varsa doğru bir matematik dersi nasıl çalışlır yoluna başvurarak bu şekilde ders çalışın. Doğru kanalları ve kaynakları tercih edin. Uymayacağınız ders programları hazırlamayın vaktinizin ve gücünüzün yettiği ders programları hazırlamak daha mantıklıdır.

Süreci ve zamanınızı ayarlamak sizin elinizde bu nedenle ders programı hazırlarken mutlaka gerçekçi olun.

Özgün Bir Program Hazırlayın

Ders çalışma programı hazırlarken dikkat edeceğiniz bir diğer nokta da özgün olmaktır. Yukarda da bahsettiğimiz gibi ders çalışma süreci kişiseldir burada ne bir dayanışma için de olun, ne de başkasının çalışma programına göre hareket edin. Bu yüzden ders çalışma programında özgünlüğe dikkat ediniz.

Öncelikli Dersleri Seçin

Ders çalışma programı hazırlarken mutlaka öncelikli dersler seçmeniz gerekir bu süreçte özellikle sıkıntılı dersleri ön plana koymakta fayda var. Örneğin matematikten anlamıyor ve 6 günlük bir program yapacaksanız üç güne metematik koymak yararınıza olacaktır.

Zaman Aralıklarını İyi Seçin

Zaman aralıkları genelde 10 dakika veya 15 dakika ile sınırlayın fazla zaman aralığı ders çalışma isteğinizi yok edecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu