Sağlık

Kolajen Nedir, Hangi Besinler Kolajen İçerir?

Kolajen Nedir, Hangi Besinler Kolajen İçerir? Bir protein deposu olan yumurta, insan metabolizmasında kolajen üretiminde aktif bir şekilde kullanılmakta olan prolin maddesini de içermektedir.

Kolajen Nedir, Hangi Besinler Kolajen İçerir? Protein açısından zengin olduğu bilinen yumurta, günlük ve de düzenli tüketilmesi sayesinde, lizin ismi verilen maddenin de metabolizmaya alınmasını sağlamaktadır. Kolajen üretimi üstünde büyük bir tesire sahip bulunan kükürt maddesi de yumurtanın içinde bulunmaktadır.

Sebzenin Yeşil Dokusunda Kolajen

Sağlıklı yaşamın da sağlığın da ana öğünü olan sebzeler, Kolajen kaynağı açısından yetersiz olsalar da metabolizma içerisindeki kolajen üretim oranını arttırmaları konusunda etkili olmasından dolayı özellikle yeşil sebzelerin tüketilmesi istenmektedir. Yeşil sebzelerin bir yanda C vitamini yönünden zengin olması diğer yandan da mineraller açısından yoğunluk arz etmesi, sağlık açısından tüketilmelidir. Vücut metabolizmasındaki kolajen üretimine katkı sağlayan ve yardımcı etkileri yanında antioksidan özelliğine de sahiptirler. Bundan dolayı yeşil sebzeler, vücut metabolizmasındaki kolajenlerin parçalanmasını önlemektedir.

Meyveler İle Kırmızı Renkli Sebzeler

Vücut metabolizmasının sağlıklı bir yapıya kavuşması için gerekli olan kolajenin üretimine en büyük katkıyı, kırmızı meyveler ile sebzeler katmaktadır. Aynı zamanda bu gıdalar, dışarıdan gelen ultraviyole ışınları da karşı da kolajenleri korumaktadır. Kırmızı meyveler ile sebzelerin içinde likopen ismi verilen bir madde bulunmaktadır. Likopen denilen bu madde ise, vücut metabolizmasında doğal olarak üretilen kolajeni korumaktadır. Bir yandan korunma sağlayan likopen diğer yandan da, kolajen üretimi için tüketilmekte olan bu besinlerin etkisi ile arttırılmaktadır.

Sıhhat Kaynağı Sarımsak

Antibiyotik deposu olarak bilinen sarımsak, içeriğinde bulunan kükürt maddesinin sayesinde kolajen ile bağlarının kopmasını engellemektedir. Kükürt maddesi ise aynı zamanda metabolizmanın kolajen yapılarının oluşturulmasında son derece tesiri görülen bir bileşendir. Sarımsak maddesinin içeriğinde bulunan hem lipit asitleri hem de taurin maddeleri sayesinde metabolizmada bulunan kolajen yapılarının dış etkiler karşısında bozulmasını engellemektedir.

Süt Ve Süt Ürünleri

Uzmanların sıklıkla tüketilmesini istediği ürünler arasında süt ve süt ürünleri başı çekmektedir. Hem kolajen içermesi hem de içeriğinde kolajen üretimi için ihtiyaç duyulan ve kullanılan çinko bulundurmasından dolayı, süt ile süt ürünlerinin günlük kullanılması önem arz etmektedir. İçeriğinde bulunan proteinin yanında, proteinlerin aktifleşerek kolajen haline dönüşmesi de faydaları arasında yer almaktadır.

Mineralce Zengin Kuruyemişler

Çinko ile bakır açısından oldukça zengin besin guruplarından olan kuruyemişler, hem protein hem de E vitamini gibi bileşenler de barındırmaktadır. İçeriğinde bulunan tüm bu bileşenler sayesinde ise, vücut metabolizması tarafından ihtiyaç duyulan kolajenin hazırlanmasına öncülük etmektedirler. Ayriyeten, metabolizma içerisinde yer alan proteinlerin aktif bir hale dönüştürülmesi sureti ile kolajene çevrilmesi de kuruyemişler sayesinde olmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu