Dekorasyon

Mobilyada Küf Nasıl Temizlenir?

Kullanılmayan mobilyada küf insanların en fazla şikâyet ettiği konular arasında yerini alır. Belirli kurallara dikkat ederek; mobilyalardaki küfü anında ortadan kaldırabilirsiniz. Küf genellikle ahşap mobilyalarda kendini gösterir. Bu nedenle de ahşap mobilyaların temizlenmesine ve bakımına ekstra özen göstermek gerekir.

Ahşap Mobilya Bakımı

İnsanların evlerinde en fazla tercih ettiği mobilya malzemelerinin başında ahşap gelir. Ahşap mobilyalar, uygulandığı alanı oldukça sıcak bir hale getirir. Bu sayede de insanlar genellikle dekorasyon için ahşap ürünleri kullanır. Ancak bir süre sonra mobilyalar kişilere sıkıcı gelmeye başlar. Sürekli olarak aynı mobilyayı kullanmaktan sıkılan insanlar bir süre sonra mobilyalarını değiştirir. Eski kullanmadığı mobilyalarını ise kaldırır. Ahşap mobilya bakımı iyi yapılmadığı zaman küf oluşumu ortaya çıkar.

Mobilyada Küf Nasıl TemizlenirMobilyada Küf Oluşumu

Ahşap mobilyada oluşan küfün temel sebebi nemdir. Nem olan alanda mobilyalar hemen küflenmeye başlar. Ayrıca nem gibi karanlık da mobilyaların küflenmesini arttıran özellik gösterir. Bu nedenle de mobilyaların saklandığı yerlere iyi bir şekilde dikkat etmek gerekir. Karanlık ve nemli alanlardan mobilyalarınızı uzak tutarak, nemden kurtulma sağlayabilirsiniz.

Kâğıtlar oldukça çabuk küflenebilen maddelerdir. Mobilyaların yakınında kâğıt bulunması; küfün mobilyalara da sıçramasına neden olur. Mobilyalarınızı bulundurduğunuz yerde, kâğıdın olmamasına özen göstererek; küf oluşumunu engelleme olanağı elde edebilirsiniz.

Mobilyada Küf Oluşumu Nasıl Engellenir?

Mobilyalarda oluşabilecek küfü engellemek için öncelikle nem giderici cihazlar kullanılabilir. Mobilyalarınızı sakladığınız alanı nemden arındırarak; oluşabilecek küfün de önlemini almış olursunuz.

Küfün oluşumunu engelleyen bir diğer etmen de mobilyaların düzenli olarak temizlenmesidir. Mobilyaların belirli aralıklar ile bakımlarının yapılması, küfe hemen müdahale etme açısından oldukça önemlidir. Mobilyadaki küfü engelleme yollarından biri de kâğıtları mobilyalardan uzak tutmaktır. Bu sayede küf oluşumu ortaya çıkmadan gerekli tedbirler alınmış olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu