Sağlık

Okul Çağındaki Çocuklarda Hiperaktivite

Okul Çağındaki Çocuklarda Hiperaktivite

 

Hiperaktivite dikkat eksikliği, yoğunlaşamama ve aşırı reaksiyon gösterme rahatsızlığıdır. Doğuştan oluşabileceği gibi, sonradan da oluşabilir. Özellikle 2 yaşından sonra belirgin olarak erke çocuklarda görülen ve tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır.Okul çapından önce teşhisi ve tanısı konulabilenhiperaktivite 7 yaşından küçüklerde şu belirtileri gösterir:

– 2 yaşından itibaren bebeklerde kıpır kıpır olma durumu ve sürekli hareketli olması,
– Anne veya babanın etrafında yuvarlanması, durmadan oyunlar oynamak istemesi, emekleyerek odanın içinde durmadan hareket etmesi,
– Sessiz duramamak ve durmadan etrafta bir şeyler ile uğraşmak ve oynamak,
– Durmadan konuşmak veya ses çıkarmak,
– Arkadaşları veya diğer bebekler ile anlaşamamak, kavga etmek, kavga çıkarmak,

Gibi belirtilerdir. Bu belirtileri gösteren çocuklar okul çağlarına geldiklerinde hiperaktivite belritilere daha belirgin olarak görülür. Özgür oldukları ortamdan farklı bir ortama geçtikleri için huzursuzlukları artacaktır. Okul çağına gelen çocuklarda hiperaktivite belirtileri şu şekilde görülür:

– Okul çağındaki çocuklar sabırsız olurlar ve her şeyin hemen olmasını isterler. Olmadığı zamanda huzursuzluklarını etrafına yansıtarak bulundukları ortamda rahatsızlık yaratırlar.
Hiperaktivite hastası çocuklar, sınıfta sorulan soruları dinlemezler, sorular ile ilgili alakasız cevaplar vererek durumu komik bulup umursamazlar,
– Sessiz ortamlardan hoşlanmadıkları için sınıfta veya başka ortamda yüksek sesle konuşmaya şarkı söylemeye çalışırlar.
– Kantinde veya başka bir yerde sıra beklerken uygunsuz davranışlarda bulunarak sıra bekleyemezler,
– Sınıfta başkalarının  davranışlarını sabote ederek huzursuzluk çıkarırlar.

Hiperaktivite de Ailenin Önemi

Hiperaktivite teşhisi konulan çocuk için ailesi tarafından klasik koşullanma yöntemi ile ödül ve ceza sistemini uygulamalı ve çocuğa görevler vermelidir. Bu yöntem ile çocuğunuzu ödül beklentisi içine sokacağınız için mecburen dikkatini toplamak zorunda hissedecek ve verilen görevi yapmaya çalışacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu