Gebelik

RİSKLİ GEBELİĞİN HAMİLE PSİKOLOJİSİNE ETKİSİ

 

Riskli gebelik durumları hamile bayanın psikolojisini olumsuz yönde etkileyen en önemli hususlardandır. Çünkü riskli gebelik durumlarında hamile bayan devamlı surette hem bebeğine hem de kendisine bir şey olup olmayacağı yönünde kaygı ve endişe içerisindedir.

RİSKLİ GEBELİĞİN HAMİLE PSİKOLOJİSİNE ETKİSİ

Riskli gebelik durumlarına her hamile bayan farklı tepki verebilir. Riskli gebeliklere verilen tepkilerde hamile bayanın kişilik ve karakter özellikleri, riskli gebeliğe karşı kullandığı savunma teknikleri, hem ailesinden hem de sosyal çevresinden almış olduğu destek önemli rol oynamaktadır. Riskli gebeliklerde, hamile bayanın anne olabileceğine dair kendine karşı tam bir güven içerisinde olamaması kendine olan saygısını yitirmeye gidecek kadar psikolojik sorunlar ortaya çıkarabilir. Riskli gebelik yaşayan hamile bayanların yaşamış olduğu sıkıntılar, korku ve endişeler, acaba bende mi bir sorun var gibisinden kendini suçlayıcı davranışlar sergilemesi depresyona girmesine ve hem ailevi hem de sosyal yaşantısında gerilemelere ve davranış bozukluklarına neden olabilir. Gebelik kaybı yaşayarak bebeğini yitiren bayanlar üzerinde yapılan araştırmalarda bu bayanların bir takım psikolojik rahatsızlıklar yaşadığı açıkça görülmüştür.

RİSKLİ GEBELİK

Hamilelik süreci, bir bayanın hayatında yaşayabileceği en önemli olaydır. Dolayısıyla bu sürecin riskli geçmesi, bayanın psikolojik sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturması içten değildir. Bu nedenle riskli gebelik yaşayan bayanların mutlaka psikiyatri veya psikolog denetimi altında bulunması ve bu hususta gerekli tedbirlerin alınması şarttır. Aksi takdirde gebelik kaybı olabileceği gibi hamile bayanın depresyona girerek intihar etme riski de bulunmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu