Sağlık

YAZIN VARİS SORUNLARINA KARŞI NASIL TEDBİRLER ALINMALIDIR?

Yaz mevsimi varis rahatsızlığı bulunan insanlar için en sıkıntılı mevsimdir. Bu nedenle yaz mevsimi gelince varis rahatsızlığı bulunan insanların mümkün olduğunca ısı kaynaklarından uzak durarak serin ortamlarda bulunmaya dikkat etmesi gerekir. Ayrıca varis rahatsızlığı bulunan insanların yaz mevsimi içerisinde fazla ayakta duracak işlerden ve sosyal faaliyetlerden uzak durması gerekiyor. Yaz mevsiminde varis rahatsızlığı bulunan insanların sabah erken saatlerde veya akşam saatlerinde yarım saati geçmeyen yürüyüş yapmaları faydalı olacaktır.

VARİS

 

Yaz mevsimi içerisinde varis rahatsızlığı bulunan insanların özellikle öğle saatlerinde bacaklarını güneşe maruz bırakmaması gerekiyor. Çünkü bu durum bacaklardaki ısı seviyesini artıracağından hem damarların genişleyerek varislerin daha çok belli olmasına hem de ağrı gibi şikayetlerin artmasına neden olur. Ayrıca bacakları yaz mevsiminde güneşe maruz bırakmak damarlar içerisinde pıhtılaşma oranını artırdığı için sağlık açısından ciddi sorunlar ortaya çıkarabilmektedir.

VARİS

Yaz mevsimi içerisinde varis rahatsızlığı bulunan insanların ılıca, kaplıca ve hamam gibi sıcak yerlerden kesinlikle uzak durması gerekiyor. Varis rahatsızlığı bulunan insanlara fazla ayakta durmak nasıl yaramıyorsa fazla oturmakta yaramaz. Bu nedenle varis rahatsızlığı bulunan insanlar masa başında iş yapıyorsa en az yarım saatte bir beş dakika ayakta dolanmalıdır. Yaz mevsimi içerisinde varis rahatsızlığı bulunan insanlar üç beş kilometre gibi kısa mesafelere gideceklerse bisiklet gibi bacak kaslarını çalıştıran ulaşım araçları kullanırlarsa büyük faydalarını göreceklerdir. Ayrıca yüzme sporunun da bacak kaslarını çalıştırdığı için varislere büyük faydası vardır. Yaz mevsimi içerisinde varis rahatsızlığı bulunan insanların bacaklarını bir kere soğuk su ile yıkamaları bacakların ısı derecesini düşüreceğinden varislere büyük etkisi vardır. Varis rahatsızlığı olanlar yaz aylarında uzun süren seyahatlerden uzak durmalıdır. Ayrıca bacakları kalp seviyesinden yukarıda tutmak kan dolaşımını hızlandıracağından bacakları rahatlatacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu