Sağlık

Şifa Kaynağı: Acı Ağaç

Şifa Kaynağı: Acı Ağaç

Acı ağaç, Simaroubaceae familyasından bir bitkidir. 2-3 metre boyunda olan bu bitkinin ince kabukları üzerinde sarı benekleri vardır ve çiçekleri kırmızı renktedir. Sıcak ülkelerde yetişen bu bitki, ilaç sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır.

Acı ağaç, kökü, kabukları ve odun kısmı kesilip kurutulduktan sonra kullanılmaktadır. Kurutulan bu kısım ince parçalara ayrılarak kaynatılmaktadır. Bu parçalar kaynatılıp suyu vücuda sürüldüğünde haşerelerden korumaktadır. Acı ağaç içerisinde bulunan kuasin maddesi, mide ve bağırsak hareketlerini arttırmakta, bu da hazmı kolaylaştırmaktadır. Sindirim sistemi üzerinde son derece olumlu etkisi bulunan acı ağaç, bağırsak ve böbreklerin düzenli çalışmasında son derece etkilidir.

Acı ağaç, böbrek sancılarını geçirerek, böbrek taşının düşürülmesinde etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra bağırsak kurtlarını döken acı ağaç, kanamaların durmasını sağlamaktadır. Sindirim sisteminin yanı sıra acı ağaç kabuğuyla yapılan kaplardan su içenlerin güçlendiğine dair de bir inanış bulunmaktadır.

Acı ağaç bitkisi yaşa ve sağlık durumuna göre tüketilmelidir. Acı ağaç, fazla kullanıldığında baş dönmesi ve mide bulantısı gibi sorunlara sebep olmaktadır. Bu nedenle kontrollü kullanmanız gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu