Dekorasyon

SONBAHARDA BAHÇENİZİ KIŞA HAZIRLAYIN

Yaz aylarında bitkiler bol güneş ışığı ile yıkansalar da çok sıcaktan dolayı ve su miktarının azalmasından dolayı güçsüz kalırlar. Kış ayları bitkiler için soğuk geçse de bol su ile bitkilere iyi gelir. Bu yüzden sıcak yaz aylarının ardından bahçenize bakım yapıp güçlendirmeniz gerekir.

 

Sonbaharda Bahçe Bakımını Yapın

Sonbahar mevsiminin başlangıcı olan Eylül ayında da havalar oldukça sıcak geçer. Bu yüzden bahçe bakımını yapmanız için Ekim ayı sonunu beklemenizde fayda vardır. Bahçenizin bakımı için ilk olarak çalılarınıza sonbahar budamasını yapabilirsiniz. Gül budamasını kış aylarından sonra Nisan ayında yapmak daha mantıklıdır.

Sonbaharda Bahçe Bakımını Yapın

Bahçenizde çim ekili ise çim bakımını da yapmanız gerekmektedir. Solmuş çimleri ayıklayıp arada boş kalan yerlere de yeni çimler ekmeniz gerekir. Bu yüzden arada kalan boşluklara da ekim yapmalısınız.

 

Toprak gübrelemesi için de en uygun aylar sonbahar aylarıdır. Yaz aylarında gübre kullanmak bitkilere zarar verip ağır gelebilir ama gübrelemeyi sonbahar aylarına bıraktığınız zaman maksimum veri almış olursunuz.

 

İlkbahar aylarında açması için çiçek ya da bitki tohumu ekmeyi planlıyor iseniz Ekim ayında toprağı gübreledikten sonra yapabilirsiniz. Yağmurlu günlerin gelmesi ile bitkiler bolca sulanacak ve bitkiler daha kolay köklenip toprağa tutunacaktır.

 

Sonbaharda Bahçe Bakımını Yapın

Bahçeyi Kış Soğuğuna Hazırlayın

Bahçenizi soğuk kış aylarına hazırlamanız gerekmektedir. Hava sıcaklığı eksilere düştüğü zaman bahçenizdeki bitkiler ve çiçekler zarar görebilir. Bu yüzden bitkilerin ve çiçeklerin güçlenmesi için bahçenizi kış soğuğuna hazırlayın.

Bahçeyi Kış Soğuğuna Hazırlayın

 

 

Yaz aylarında begonvil, gül, palmiye ve sardunya gibi sıcağı ve güneşi seven üstelik suya fazla ihtiyaç duymayan bitkileri ekebilirsiniz. Ancak kış aylarında daha güçlü don olaylarına karşı koyabilecek bitkileri dikmeniz gerekir. Don olaylarında bitkiler güçsüz kalır ve solabilirler. Kış aylarında bitkilerin üstünü çuval ya da bir örtü ile örtüp bitkileri koruyabilirsiniz. Özellikle ağaçların gövdelerini çuvallar ile çevreleyebilirsiniz. Ya da çuvala benzer kumaşlar ile de çevreleyebilirsiniz. Daha narin bitkiler olan çiçeklerin ve bitkilerin ise ince bir örtüyle örtülmesi gerekir. Çiçek ve bitkileri korumak için yapı marketlerde çeşit çeşit kış bakımı malzemeleri bulunmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu